UPLOAD

  5K

  Yeni Yönetici Olmak - Yönetimle İlgili Mitleri Anlamak

  Published: May 30, 2018

  Uzun uğraşlarınız sonucunda başardınız ve yönetici oldunuz. Şimdi yeni rolünüze adapte olma zamanı. Görevdeşleriniz, üstleriniz ve astlarınızla iyi ilişkiler geliştirecek, başarınızı yeni rolünüzde de devam ettirerek bir basamak daha yukarı çıkartacaksınız. Bu eğitimde iyi bir yönetici olma yolunda atılacak olan adımlar anlatılmaktadır.

  Comments

  Yeni Yönetici Olmak - Yönetimle İlgili Mitleri Anlamak

  • 1. 1 Yeni Yönetici Olmak
  • 2. 2 Giriş Ana Menü Çetin’in Yöneticilik ile İlgili Mitleri Bu Bölümde… Eğitime Başla YENİ YÖNETİCİ OLMAK Bölüm 1: Yönetimle İlgili Mitleri Anlamak ! Eğitime başlamak için tıklayın
  • 3. 3 Giriş Ana Menü Çetin’in Yöneticilik ile İlgili Mitleri Bu Bölümde… Eğitime Başla YENİ YÖNETİCİ OLMAK Bölüm 1: Yönetimle İlgili Mitleri Anlamak ! Eğitime başlamak için tıklayın
  • 4. 4 §Bireysel bir katkı sunucu olarak etkileyici başarılara imza attınız – sözgelimi, şirketinizin en iyi mühendisi olarak. §Denetmeniniz sizi ekip liderliği pozisyonuna terfi ettirdi – örneğin bir ürün geliştirme ekibinin başına. §Kendi başınıza başarılı bir iş kurdunuz. Bu başarıyı sürdürmek için idari yardımcı, muhasebeci veya satış personeli gibi elemanlar alıp yönetmeniz gerekiyor. §Nereden gelirseniz gelin yöneticilerin gerçekten ne yaptığını anlayarak yeni rolünüzde sürekli başarı şansınızı artırabilirsiniz. Yeni Yönetici Olmak Anasayfa
  • 5. 5 Yönetimle ilgili yaygın yanlış varsayımları dağıtmak için faydalı bilgi Yeni Yönetici Olmak – Yönetimle İlgili Mitleri Anlamak Anasayfa Yönetimle İlgili Mitleri Anlamak
  • 6. 6 Yeni Yönetici Olmak – Yönetimle İlgili Mitleri Anlamak ü“Önceden olduğu gibi aynı becerileri kullanacağım” ü“Güç bende olacak” ü “Çok daha özgür olacağım” Bu bölümde… Yönetimle İlgili Mitleri Anlamak ü“Kontrol her zaman bende olacak” ü“Öncelikle eğitim yoluyla işi öğreneceğim” Anasayfa ! Bölüme başlamak için ilerleyin.
  • 7. 7 Yeni Yönetici Olmak – Yönetimle İlgili Mitleri Anlamak 1. Önceden olduğu gibi aynı becerileri kullanacağım. 5. Öncelikle eğitim yoluyla işi öğreneceğim. 2. Güç bende olacak. 3. Çok daha özgür olacağım. 4. Kontrol her zaman bende olacak. Anasayfa ! Çetin’in düşüncelerinde beliren incelemek istediğiniz mitin üstüne tıklayın.
  • 8. 8 Yeni Yönetici Olmak – Yönetimle İlgili Mitleri Anlamak 1. Önceden olduğu gibi aynı becerileri kullanacağım. 5. Öncelikle eğitim yoluyla işi öğreneceğim. 2. Güç bende olacak. 3. Çok daha özgür olacağım. 4. Kontrol her zaman bende olacak. Anasayfa ! Çetin’in düşüncelerinde beliren incelemek istediğiniz mitin üstüne tıklayın
  • 9. 9 Yeni Yönetici Olmak – Yönetimle İlgili Mitleri Anlamak “Önceden olduğu gibi aynı becerileri kullanacağım” Birçok yeni yönetici bireysel katkı sağlayan becerileriyle aynı becerileri kullanacağına inanır. Fakat gerçeklikte bireysel katkı sağlayan başarıya götüren beceriler, yönetmek için gerekenlerden çarpıcı biçimde farklılaşır. Satış personelliğinden bölgesel satış müdürlüğüne terfi eden Çetin’in önceki görevleri; sattığı ürünlerin özelliklerini ve faydalarını anlamak, müşterilerin ihtiyaçlarını şirketin sunuları yardımıyla nasıl tespit ve tatmin edeceğini bilmek ve kendi başına satış görüşmeleri yapmak dahil olmak üzere diğer pek çok önemli becerilerden oluşmaktaydı. Şu anki pozisyonunda ise eskiden kullandığı becerileri yine kullanması gerekecek ancak artık hedeflerine ulaşmak için başkaları üzerine de kafa yorması gerekecektir. Mesela; §Satış tarzlarını gözlemlemek için satış personeliyle birlikte seyahat ederken, §Satış ekibine yeni katılan üyelere koçluk yaparken, §Astlarının her birinin performansını değerlendirirken, §Ekibi için gerekli kaynakları elde etmek üzere görevdeşlerle beraber çalışırken, §Şirketin bölgesel satış hedeflerini elde etmeleri için satış personelini motive ederken, yönetim becerileri öncekinden daha çok insan ve süreç yönelimli olacaktır. Anasayfa Diğer mitleri incelemek için buraya tıklayın.
  • 10. 10 Yeni Yönetici Olmak – Yönetimle İlgili Mitleri Anlamak “Güç bende olacak” Çetin’in bu sonuca ulaşması çok kolay olmuştur: Ne de olsa birçok yönetici, bütçeler, kadrolaşma ve gruplarının diğer yönleri üzerinde kontrol biçiminde daha fazla resmi otoriteye sahiptir. Ve kuruluş içinde daha yüksek statüye. Kendi denetmenlerinin tavsiyesi ve desteği, üst düzey yöneticilerin dikkati, eğitim ve gelişim fırsatları ve benzeri gibi önemli kurumsal kaynaklara daha fazla erişime de sahiplerdir. Çetin şu anki pozisyonunda güce sahip olabilir ancak gerçeklikte güç, bir yöneticinin etkisinin garantisi değildir. Bir yönetici olarak başkalarını etkilemek için güç araçlarını kullanmanız gerekir fakat güç ve etki farklı şeylerdir. Kuruluştaki pozisyonunuz başkalarını etkileme yeteneğinizi etkiler. Örneğin; şirketin en karlı ürünü için pazarlama planını denetleyen bir pazarlama yöneticisi büyük olasılıkla, olgunlaşmakta olan bir pazardaki bir üründen sorumlu saha yöneticisinden daha fazla pozisyon gücüne sahiptir. Uzmanlık, kavrayış, çaba, güvenilirlik ve karizmanız gibi kişisel karakterinizle güç kazanırsınız. Çalışanlar sizi bilgili, çalışkan ve güvenilir olarak algılarlarsa sizin önderliğinizi takip etme veya sizden etkilenme ihtimalleri daha yüksek olur. Anasayfa Not: Etki: Bir bireyin veya grubun davranışını, tutumunu ve değerlerini değiştirmek için gücün uygulanması. Diğer mitleri incelemek için buraya tıklayın.
  • 11. 11 Yeni Yönetici Olmak – Yönetimle İlgili Mitleri Anlamak “Çok daha özgür olacağım” Çetin şimdilik karar alma ve harekete geçme konularında daha fazla özgürlüğe sahip olacağına inanıyor. Hatta bazıları öncekinden daha fazla boş zamana sahip olacağını bile varsayabilir. Çünkü yapılması gereken birçok işle astları ilgilenecektir. Gerçekteyse yöneticiler tek başına hareket etme konusunda tahmin edebileceklerinden daha az özgürlüğe ve boş zamana sahip olurlar. Çünkü işlerin yapılması için başka insanların işbirliğine ihtiyaç duyulur. Dolayısıyla yöneticiler hedeflerini başarıyla tamamlamak için zaman harcamaları gereken bir şebekeye bağlıdırlar. Anasayfa Diğer mitleri incelemek için buraya tıklayın.
  • 12. 12 Yeni Yönetici Olmak – Yönetimle İlgili Mitleri Anlamak “Kontrol her zaman bende olacak” Birçok yönetici pozisyonunda ustalaşmış görünebilir ve dış görünümleri – göz korkutucu olsa bile – astları ve görevdeşleri için ikna edici olabilir. Fakat her yönetici insandır ve gerçekte en güvenli olanlar bile hayal kırıklığı ve belirsizlik yaşar. Yeni yönetici olarak bu hayal kırıklarının normal olduğunu fark etmeniz gerekir. Bunlardan rahatsız olabilir ve cesaretiniz kırılabilir. Unutmayın: Kötü giden zamanlara rağmen yöneticiler işlerinde kendilerini – her zaman olmasa da – çoğu kez heyecanlı, yetkin ve başarılı hissederler. Anasayfa Diğer mitleri incelemek için buraya tıklayın.
  • 13. 13 Yeni Yönetici Olmak – Yönetimle İlgili Mitleri Anlamak “Öncelikle eğitim yoluyla işi öğreneceğim” Çetin yeni yönetici rolünde başarılı olma şansını artırmak için elverişli olan her yönetici eğitim fırsatından yararlanarak hazırlanabileceği düşüncesinde. Fakat gerçekte eğitim yoluyla bir yere kadar öğrenebilir. En iyi öğretmen, yeni rolünü, bilfiil hizmet vermeye başladığında başlayan, iş üzerinde kazandığı deneyimlerin birikimi olacaktır. Çetin iş üzerindeki deneyimlerinden ders çıkarmak için bunlar hakkında düşünmeli, performansı hakkında geribildirim toplamalı ve karşılaşacağı durumlarda kilit meseleleri tespit etmek ve üzerlerine düşünmek üzere zaman ayırmalıdır. Anasayfa 6,32 Diğer mitleri incelemek için buraya tıklayın. ! Bu bölümün sonuna geldiniz. İlerlemek için tıklayın.
  • 14. 14