UPLOAD

  Ayşe Demir

  İstanbul, Türkiye

  9.3K

  Seo ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

  Published: August 14, 2018

  Arama Motoru Optimizasyonu için bilmeniz gereken her şey.

  Comments

  Seo ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

  • 1. SEO Nasıl Yapılır: Nihai Kılavuz SEO Nasıl Yapılır: Nihai Kılavuz Arama Motoru Optimizasyonu için bilmeniz gereken her şey.
  • 2. SEO’nun nasıl çalıştığını merak ediyorsanız ve SEO'nun nasıl yapılacağını öğrenmek istiyorsanız doğru yere geldiniz. Organik olarak, site trafiğini ücretsiz arttırması bakımından SEO'ya yatırım yapmak oldukça akıllıcadır. Ancak, çabalarınızın sonuç vermemesi önemli bir risk oluştururken zamanınızın ve çabanızın boşa gitmesine neden olabilir. SEO'nun çok katmanlı yapısandan kaynaklı olarak nerden ve nasıl başlayacağınızı konusunda kafanız karışablir. Pek çok kez pazarlamacılar SEO'nun gizem perdesini aralamak için harekete geçiryorlar. Bu bağlamda SEO optimizasyonu yaparak, SEO'nun başarının gizli bileşenlerinden birisi olduğuna yönelik içerikler yazıyorlar. Ama sonra… hiçbir şey olmuyor. SEO’nun nasıl çalıştığını merak ediyorsanız ve SEO'nun nasıl yapılacağını öğrenmek istiyorsanız doğru yere geldiniz.
  • 3. Peki SEO’ya nereden başlıyorsunuz? x ! ? Peki SEO’ya nereden başlıyorsunuz? Nereye odaklanmanız gerektiğinizi bilirseniz kısıtlı bir bütçe ve zamanla SEO ile paranızın karışlığını alabirsiniz.Bu kılavuz SEO'nun temellerini gözden geçirmek ve SEO'ya nasıl başlatmak gerektiğine dair yapılandırılmış bir oyun planı sağlamaktadır. Bu kılavuzda, sizler için Problem Çözüm Yaklaşımını ele alacağız.
  • 4.  Web siteniz için nasıl bir SEO çalışması yapmalısınız? 1 2 3 4 Web siteniz için nasıl bir SEO çalışması yapmalısınız? Organik Trafik Kullanmaya Yönelik ve Arama Motoru Sonuç Sayfası ile ilgili En Büyük Sorunları Bilmiyor musunuz? SEO sonuçlarına ulaşan en yaygın dört problem vardır bunlar; •İçeriğinizi SEO için optimize etmiyorsunuz. •Sitenizin kurulmasıyla ilgili teknik sorunlarınız var. •Bazı sonuçlar elde ediyorsunuz , ancak gerçekten neyin işe yarayıp yaramadığını, çalışıp çalışmadığını söyleyebilecek bir şekilde ölçülmüyorsunuz. •Etkin bir domaine sahip olmamak.
  • 5. Web siteniz için nasıl bir SEO çalışması yapmalısınız? Ancak, unutmayın hepsine aynı anda odaklanmanız gerekmeyebilir. Önceliklendirme, başarının anahtarıdır. Önce en sorunlu alan ile başlayın. Web siteniz için nasıl bir SEO çalışması yapmalısınız? Bu yaygın sorunların nasıl çözüleceğinden emin değil misiniz? Panik yok. bu problemlerin çözümü hayal ettiğiniz kadar zor değil. Onlara daha sonra deneyeceğiz.
  • 6. İçeriğin SEO'ya uygun  optimize edilmemesi. İçeriğin SEO'ya uygun optimize edilmemesi. SORUN Tek sayfada SEO için en iyi uygulamaları izleyin. Bu kimi etkiler? Henüz SEO'ya başlamayan pazarlamacılar. Bu genellikle, içerik anahtar kelimeler bazında optimize edilmemiştir. ÇÖZÜM
  • 7. Arama motoru optimizasyonuna uygun içerik neden önemlidir? Arama motoru optimizasyonuna uygun içerik neden önemlidir? Bir çok pazarlamacı günlük,haftalık ve aylık olarak içerik yayınlama yarışına girerler. Miktar ve sıklığa odaklanmak genellikle SEO için anahtar kelimeleri seçmenin ve basit bir SEO uygulamasını takip etmeyi göz ardı etmek anlamına gelir. Bir çok şey yapmanıza rağmen sitenize organik trafik sağlayamıyorsanız ve boşa pedal çevirdiğinizi hissediyorsanız kuvvetle muhtemel yanlış startejinin kurbanı olmuşsunuzdur.
  • 8. Bu durumu nasıl düzeltebilirsiniz? Bu durumu nasıl düzeltebilirsiniz? 1 2 İçeriğinize en uygun Anahtar Kelimeleri bulun. Bu Anahtar Kelimeleri İçeriğinizde ki Uygun Yerlere Yerleştirin.
  • 9. Adım 1: ANAHTAR KELİMELERİ ARAŞTIRMA Adım 1: ANAHTAR KELİMELERİ ARAŞTIRMA Mevcut içeriğiniz için hala bir umut var. Küçük bir anahtar kelime araştırması ve içeriğe küçük müdahaleler ile organik trafik çekmeye başlayabilirsiniz. Bu, sonuçları görmek adına kolay bir başlangıç olabilir. Mükemmel anahtar kelimeler, sitenizin gücünü anlamak adına iyi bir fırsat olabilir. Bazı siteler diğerleri ile daha rekabetçi anahtar kelimeler için diğer siteler ile yarışırlar. Bu bağlamda ne kadar rekabet edebileceğinizi ve sonuç almaya devam edip edemeyeceğinize dair ölçütleri bilmek SEO başarısı için gerçekten önemlidir. Burada gerçekçi olmayan hedeflerin sizi hiç bir yere götürmeyeceğini unutmamak gerekmektedir. Ayrıca, sitenizin rekabet gücünü backlink ile güçlendirebilir ve daha popüler hale gelen daha fazla organik trafiğe ulaşan rekabet kapasitesi daha yüksek anahtar kelimeleri kullanmayı hedefleyebilirsiniz.
  • 10. 2. Adım: Anasayfa Optimizasyonu 2. Adım: Anasayfa Optimizasyonu Konuyu pekiştirmek için içeriğiniz boyunca bu ilgili ifadelerin bir kısmını ekleyin. Son olarak önemli noktalardan bir tanesi de, bağlantı metninizdeki anahtar kelimeleri kullanarak sitenizdeki diğer sayfalardan içeriğinize bağlantı verin. URL TITLE TAG H1 TAGS BODDY COPY IMAGE ALT TAGS IMAGE URL Esas reklam metninize hedef cümlesini birkaç kez ekleyin ancak çok fazla tekrardan kaçının. Artık hedefe yönelik anahtar kelimeleri bildiğinize göre, SEO'ya uygun içeriği yazma aşamasına geçebiliriz. Öncelikle, SEO için içerik yazarken, Google'ın içeriğinizin ne olduğunu bilmesine yardımcı olacak bu anahtar kelimeleri içeriğinize dahil ettiğinizden emin olun.
  • 11. PROBLEM/SOLUTION PROBLEM/SOLUTION Web siteniz ile ilgili teknik sorunlar Sitenizi gözden geçirerek sorunu alanları bulun. Bu kimi etkiler? Şüpheli pazarlamacılar. Bu herkes olabilir.Kapsamlı bir SEO denetimi yapmadan sitenizin arama motoru tarama gereksinimleri ile uyumlu bir şekilde kurulduğundan emin olmak için bilmek zordur. SORUN ÇÖZÜM
  • 12. Sitenizde neden teknik sorunlarınız var? Sitenizde neden teknik sorunlarınız var? SEO'nun hareketli parçalarından kaynaknaklı olarak , bazı şeylerin aradan kayması olasıdır. Ve eğer bir yazılım geliştirici değilseniz, neler olup bittiğini anlamak için başlığın altına giderek kolayca bakamayabilirsiniz.
  • 13. Bunu nasıl düzeltebilirsiniz? Bunu nasıl düzeltebilirsiniz? Sitenizdeki teknik sorunları düzeltmek ise de oldukça basit ve 2 adımlık bir aşamadan oluşmaktadır. Site denetimini çalıştırın. Geliştiricinizin, ortaya çıkardığı kırmızı bayraklı alanların üzerinde durmasını isteyin. 1 2
  • 14. PROBLEM/ SOLUTION PROBLEM/ SOLUTION Alan adı yetkinliğinizin düşük olması. SEO içeriği oluşturun bağlantı oluşturun. Peki ya gelecekte daha fazla sorun ortaya çıkarsa? Bu kimi etkiler? SORUN ÇÖZÜM En basit ifadeyle, bu, birçok backlinke sahip olmayan siteleri etkiler.
  • 15. Alan adı yetkinliğinin düşük olması neden bir sorun? Alan adı yetkinliğinin düşük olması neden bir sorun? Google, kullanıcıların arama sorguları için yüksek kaliteli sonuçlar sunmak istiyor ve bu, kullanıcıların arama yaptıkları bir sonraki sefer için geri gelmelerini sağlayan önemli bir faktör olarak görüyor. Sayfanıza gelen bağlantılar, başka bir site sahibi veya içerik oluşturucu tarafından, içeriğinizin, içeriğine bir şekilde değer katan kaliteli bir kaynak olduğunun bir göstergesidir. Bunu, Google'ın kalite kontrol unsurunun bir parçası olarak düşünün.Az sayıda backlink sitenizdeki güven eksikliği ile doğru orantıdadır.
  • 16. Bunu nasıl düzeltebilirsiniz? Bunu nasıl düzeltebilirsiniz? Backlink almak için, diğer içerik oluşturucuların (blogcular ve gazeteciler gibi) ihtiyaçlarına uygun yararlı buldukları içeriklere ihtiyacınız var. Açık olalım. Bir birine e-posta göndermek ve bir bağlantı istemek kadar basit değil. Bu sizi çok ileriye götürmez. Birşey, inşa etmeden önce köprüleri yakarsanız eğer. Ancak içeriğiniz kitlenin ilgileriyle gerçekten uyuşuyorsa, bununla bağlantı kurmak için iyi bir nedeni olacaktır.
  • 17. popular keyword popular keyword Popüler anahtar kelime için içerik oluşturup optimize ettikten sonra, bu anahtar kelime için trafik çeken sitelere bakın. Bunlar size destek olacak baclink almanızı sağlayacak sitlerdir ki bunların rakibiniz olmamalıdır. Eğer bu siteler yazığınız içerik ile gerçekten alakalı ise bu demek oluyor ki yazdığınız içerik ile ilgilenebilirler. Diğer bir taraftan SEO trafiğini yönlendirmek için konu ile ilgili sosyal medya hesapları da hedef alınabilir. Sosyal medyanın bu konudaki etkisi kanıtlanmıştır. Belki içeriğiniz sosyal medyada büyük bir ilgi uyandırabilir. Blogcular ve gazeteciler, izleyicilerinin nabzını tutarlar. Aynı sezgisel algıya sahip olduğunuzu düşünmeyin. İçerik talebinizi oluşturmadan önce biraz araştırma yaparak doğrulayın. Bu, içeriğinizin etkileyicilere hitap etmesini sağlamanıza yardımcı olacaktır. İçerik talebinizi oluşturmadan önce biraz araştırma yaparak ve hedef kitlenizin nabzını ölçerek başlayın. Bu içeriğinizin hedef kitlenize ulaşmasını sağlayacaktır. Bu bağlamda anahtar kelime araştırması, hangi konuların en çok talep edildiğini hızlı bir şekilde öğrenmenizi sağlayabilir. Buda oluşturmak istediğiniz hedefe ulaşmanız için kestirme bir yol olacaktır.
  • 18. PROBLEM/ SOLUTION PROBLEM/ SOLUTION Sonuçlarınızı doğru şekilde ölçemiyorsunuz. Organik arama için temel KPI'lardan oluşan bir gösterge tablosu oluşturun. Bu kimi etkiler? Google Analitik’te toplam organik trafikte görünen herkesi. SORUN ÇÖZÜM
  • 19. Neden doğru yolu ölçemiyorsunuz? Neden doğru yolu ölçemiyorsunuz? SEO'dan sonuç almak, her içerik parçasından gelen trafikte artan eklemeleri işaretleme konusudur. SEO içeriğinin tek bir parçasını çektiği arama trafiği genellikle oldukça tutarlı ve sürdürülebilirdir. Bu, genellikle ilk yayın tarihinden sonra, her ay trafik çekmeye devam ettiği anlamına gelir. Daha fazla içerik olarak, her bir parça, toplam hacminize bir artış ekleyerek, ek trafik çekecek. Etki zamanla oluşan birşeydir ve siz içerik ürettikçe gelişir. Bir kaç içerik ile organik trafikte büyük bir artış görmeniz çok muhtemel değildir. Özellikle sitenizin rekabet gücü, düşük rekabet gücüne sahip olan ve genellikle düşük popülaritesi olan anahtar kelimelere sınırlama getirmektedir.
  • 20. Nasıl çözebilirsiniz? Nasıl çözebilirsiniz? Sonuçlara baktığınızda öncelikle bilmeniz gereken şey: Yayınladığınız içeriğinizde organik trafiğinizi artıracağını düşündüğünüz anahtar kelimeleri kullandınız mı?
  • 21.  İçeriğinizin her bir parçasının etkinliğini takip edin. İçeriğinizin her bir parçasının etkinliğini takip edin. İçeriğinize, hedef anahtar kelimenizden başarıyla trafik alıp almadığınızı ölçmek için temel KPI'ları aşağıda bulabilirsiniz: üBu sayfanın SERP'lerdeki konumu üBu sayfaya organik trafik üBu sayfaya toplam organik trafik üToplam dönüşüm üDönüşüm oranı Belirli anahtar kelime için bir içerik parçasına trafik çekmek için yola çıktınız. Bu nedenle, yalnızca sonuçlarını ölçün.
  • 22. Her içerik parçasının etkinliğini takip edin Her içerik parçasının etkinliğini takip edin üSEO en iyi uygulamalarını takip ederek sayfanın hedef anahtar kelime için tam olarak optimize edildiğinden emin olun. üTam olarak optimize edilmişse, sayfayı farklı, rekabet gücü daha düşük bir anahtar kelime için optimize etmeyi düşünün. ü SEO için gelecekteki içerikleriniz hedeflediğiniz anahtar kelime için rekabet ölçütünü azaltın.
  • 23. Tüm SEO içeriğinin toplu sonuçlarını izleyin. Tüm SEO içeriğinin toplu sonuçlarını izleyin. Üst düzey KPIS'inizden bazıları: •Siteye toplam organik trafik •Toplam organik trafik Markalı olmayan anahtar kelimeler •Toplam organik trafik Markalı anahtar kelimelerle •Organik trafikten toplam dönüşüm •Organik trafikten toplam dönüşüm Markalı olmayan anahtar kelimeler •Organik trafikten toplam dönüşüm Markalı anahtar kelimelerle Sivrilme çabalarınızın gerçekten de gerçekleşmeye başladığına dair net bir sinyal aldığınızda, bu çabaların kümülatif etkisine bakmaya başlayabilirsiniz.
  • 24. Tüm SEO içeriğinin toplu sonuçlarını izleme Tüm SEO içeriğinin toplu sonuçlarını izleme Özetlemek gerekirse, siteniz oldukça düşük bir rekabet gücüne sahipse (çoğu SEO ile başlıyor gibi), başarılı bir şekilde hedefleyebileceğiniz anahtar kelimeler, popülerlik ölçeğinde daha düşük seviyede olmalıdır. Bu, her içerik parçasının bütüne biraz trafik ekleyeceği anlamına gelir. Genel organik trafikte büyük bir artış görmeyeceksiniz. Ancak, düzenli olarak içerik oluşturarak çarkın dönmesini sağlarsanız, bu sonuçlar sitenizin rekabet gücü arttıkça zaman içinde toparlayacaktır. Dolayısıyla, oluşturduğunuz sayfa seviyesini ve anahtar kelime seviyesi sonuçlarını izlemek doğru yolda olup olmadığınızı bilmenin önemli bir yoludur.
  • 25. Özet Özet SEO anlama, zahmetli olabilir. Elbette öyle olmamalı ama her şeyi tek seferde kolayca olmayacığını bilmek, yükünüzü hafifletebilir. Yapmanız gerekenleri önceliklendirin ve yaptıklarınızın sonuçlarını ölçün. SEO stratejiniz de neyin işe yarayıp neyin işe yaramadığına göre ayarlanmasını sağlayın. Durulayın ve tekrarlayın.