UPLOAD

  4.6K

  Dünyanın Keşfedilmemiş Yerleri

  Published: January 18, 2019

  Yılan Adası, Kuzey Sentinel Adası, Yeraltı Şehri, Son Doong Mağaraları, Roraima Dağı, Kamçatka Yarımadası, Papua Yeni Gine Ormanı, Gangkhar Puensum Dağı, Grönland Buz Katmanı

  Comments

  Dünyanın Keşfedilmemiş Yerleri

  • 1. Dünyanın Keşfedilmemiş Yerleri Dünyanın Keşfedilmemiş Yerleri
  • 2. Yılan Adası Yılan Adası Brezilya'ya ait bir adadır. Her metrekarede ortalama bir yılan vardır. Güçlü yılanlar cildin erimesine neden olacak kadar zehirlidir. Brezilya ordusu, insanların adaya girmesini engellemiş ve insanların adaya adım atmasını yasaklamıştır.
  • 3. Kuzey Sentinel Adası Kuzey Sentinel Adası Dış dünyayla bağlantıyı reddetmiş bir adadır. Teknolojiyi daha önce hiç görmemiş 200, 250 yerli insan yaşamaktadır. 1981'de, Primrose kargo gemisi ada kıyısında kalmış, Sentinel sakinleri, gemideki insanlar kurtarılmayı beklerken onlara ok atmışlardır. Günümüzde bu ada 'kapalı alan' olarak tutuluyor.
  • 4. Yeraltı Şehri Yeraltı Şehri Kapadokya'daki yeraltı şehirlerinin en büyüğü olan Derinkuyu, 8. yüzyıla kadar uzanan bir tarihe sahiptir. 8 katlı kentte okullar, kiliseler, ahırlar, evler, mezar odaları ve dünyadaki en eski akıl hastanesi bulunuyor. Gezilebilir alan en büyük yeraltı şehirlerinden biri olmasına rağmen, inilemeyen ve diğer yeraltı şehirleriyle bağlantılı tünellere sahiptir.
  • 5. Son Doong Mağaraları Son Doong Mağaraları Son Doong Mağarası, ilk olarak 1991 yılında Vietnamlı bir kişi tarafından keşfedilen Vietnam'daki dev bir mağaradır. Yüksek sesler ve gürültüler nedeniyle, yerliler ondan uzak durdu. Mağaranın 3 milyon yıl öncesine dayandığı düşünülmektedir.
  • 6. Roraima Dağı Roraima Dağı Dünyanın en gizemli yerlerinden biri olarak kabul edilir. Bölgede hemen hemen her gün yağmur yağmaktadır. Bulutların üstünde 2770 metre bir ölçüme sahiptir. Roraima Dağı, bilim adamlarının tanımlarıyla kayıp dünyadır.
  • 7. Kamçatka Yarımadası Kamçatka Yarımadası Sert iklimi nedeniyle, insan ayağı değmemiş ender yerlerden biridir. Adada sönmüş yaklaşık 40 volkan var. Yarımadanın bir diğer özelliği de büyük depremlerdir. Bu nedenle, neredeyse bir yüzyıldır ziyaret edilmeyen yerler vardır.
  • 8. Papua Yeni Gine Ormanı Papua Yeni Gine Ormanı Ormanların çoğu henüz keşfedilmemiştir. Bunun nedeni, bölgede yaşayan sık ağaçların ve yerli kabilelerin rahatsız edilmek istenmemesidir. Son derece engebeli bir alana sahiptir.
  • 9. Surtsey Adası Surtsey Adası 1963'te İzlanda'da bir sualtı yanardağ patlamış ve kısa sürede 2.7 kilometrekarelik yeni bir ada kurulmuştur. Bu alan hükümet tarafından korunmaktadır. İnsanların girmesi yasaklanmıştır.
  • 10. Gangkhar Puensum Dağı Gangkhar Puensum Dağı 1985 ve 1986 yılları arasında Gangkhar Puensum'a dört tırmanma girişimi yapılmış ancak dördü de başarısız olmuştur. Yerel manevi inançlara saygı nedeniyle dağ tırmanışı yasaklanmış ve 2003'ten bu yana dağcılık yasaklanmıştır. 7.570 yüksekliğinde dünyanın en yüksek dağıdır.
  • 11. Grönland Buz Katmanı Grönland Buz Katmanı Atlantik Okyanusu'nun kuzeyinde kalan Danimarka'nın bir bölgesidir. Ada, Kuzey Kutbu'ndaki en büyük buz örtüsüdür. Dünyanın en büyük adasıdır. Adanın% 80'i buzlarla kaplıdır. 3 kilometrelik buz tabakası, insanlığın bu bölgeyi araştırmasını imkansız kılmaktadır.