UPLOAD

  3.5K

  İNTERNET ÇAGINDA E-PAZARLAMA 1

  Published: December 18, 2018

  İnterneti pazarlama mecrası olarak cazip kılan yalnızca büyük kitlelere ulaşılabilecek bir kanal olması değil, internet üzerinden yürütülen pazarlama faliyetlerinin başlıca avantajları;

  Comments

  İNTERNET ÇAGINDA E-PAZARLAMA 1

  • 1. İNTERNET ÇAGINDA E-PAZARLAMA 1  İNTERNET ÇAGINDA E-PAZARLAMA 1
  • 2. İNTERNET ÇAGINDA E-PAZARLAMA Fransız ihtilalinin önemli sonuçlardan biri yeni çağın bitimi yakın çağın başlangıcı olarak kabul edilmesidir. Fakat artık yakın çağ da geride kaldı, artık Internet Çağındayız. Mektup değil email atar, marketten değil E-store’lardan alışveriş yapar olduk, iş dünyası e-iş ve e-ticaret’i konuşur oldu, devlet daireleri bile e-devlet uygulamalarına geçiş yapıyor. Her yer “E” lerle bu kadar çevrilmişken Pazarlamaya da “E” yaklaşımlar uygulamak gerekiyor. İNTERNET ÇAGINDA E-PAZARLAMA
  • 3. İNTERNET ÇAGINDA E-PAZARLAMA ABD Internet Kurulu‘nun 2000 yılında hazırladığı rapora göre 2005 yılı için tahmin edilen dünya Internet kullanıcı sayısı 1 milyar. Bu rakamın hızla arttığı da düşünülürse Internet hiç de küçümsenecek bir pazarlama mecrası değil. Bu sebeple Internet kullanıcılarına erişmek isteyenler yalnızca Internet Servis Sağlayıcıları veya asıl işi Internet tabanlı uygulamalar olan şirketler değil, faaliyet alanı ne olursa olsun tüm şirketler olmalı. İNTERNET ÇAGINDA E-PAZARLAMA
  • 4. İNTERNET ÇAGINDA E-PAZARLAMA Televizyon kitlelere erişmek için en önemli iletişim araçlarından biri olarak kabul edilir, yakın gelecekte İnternet Televizyonun bu tahtını elinden alacak, hatta belki Televizyon Internetin bir parçası olacak, evlerdeki televizyonlar yerini Internet erişimli bilgisayarlara bırakacak. (5 sene önce ulusal kanalları bile Internetten izlemek mümkün olmazken günümüzde yerel televizyonlar bile internetten canlı yayın yapmaya başladılar.) Televizyon’un bir tamamlayıcısı olan gazeteleri internet üzerinden okumaya başladık bile. İNTERNET ÇAGINDA E-PAZARLAMA
  • 5. Anantajlar İnterneti pazarlama mecrası olarak cazip kılan yalnızca büyük kitlelere ulaşılabilecek bir kanal olması değil, internet üzerinden yürütülen pazarlama faliyetlerinin başlıca avantajları; üDiğer kanallarda olduğu gibi coğrafi sınırları yoktur. üPenetrasyonu artırır. üHedef kitleye ulaşımı kolaylaştırır. üE-Pazarlama’nın maliyetleri diğer kanallara göre çok daha azdır. üGeleneksel satış kanallarına ek olarak Internetten direk satış yapmak mümkündür.
  • 6. BAZI ÖRNEK YAKLAŞIMLAR  Google Adwords Nedir? Nasıl Çalışır? BAZI ÖRNEK YAKLAŞIMLAR Google Adwords, metin bazlı bir reklam modelidir. Sunulacak reklam, genellikle belli limitler içinde kullanacağınız satırlardan oluşmaktadır: "İlgi çekici başlık", "Açıklama satırı", ve "site alan adı".
  • 7. BAZI ÖRNEK YAKLAŞIMLAR  BAZI ÖRNEK YAKLAŞIMLAR Google Adwords Nedir? Nasıl Çalışır? Reklamınız, reklam veren tarafından gösterildiğinde değil, reklamı gören kişiler tıkladığında ücret ödersiniz. Bu ücret, reklamınızın gösterilmesini istediğiniz anahtar kelimelerde yaşanan rekabete göre değişir. Reklamınızın rakipler arasından sıyrılıp ön sıralarda gösterilmesi için daha çok ücret ödemeniz gerekmektedir. Kısacası, bir tür açık arttırma sistemi gibidir.
  • 8. BAZI ÖRNEK YAKLAŞIMLAR  Google Adwordse Reklam Verirken Nelere Dikkat Etmek Gerekir? BAZI ÖRNEK YAKLAŞIMLAR İlk dikkat edilecek konu, ücretlendirmeyi optimum seviyede gerçekleştirmektir. Ücretini fazlasıyla ödedikten sonra istenilen kelimelerde en önde gelmek çok kolaydır. Ancak bu durum bütçenizin hızla tükenmesini de beraberinde getirebilir. Dolayısı ile anahtar kelimelerin sizin için önem derecelerini sıralayarak, bazı kelimelerde daha orta seviyeli fiyatlandırma yapabilirsiniz. Öte yandan Google partner sitelerinde gösterilecek reklamlar için de ayrı fiyatlama yapma imkanı bulunur. Bu rakamlar biraz daha düşük tutulabilir.
  • 9. BAZI ÖRNEK YAKLAŞIMLAR  Google Adwordse Reklam Verirken Nelere Dikkat Etmek Gerekir? BAZI ÖRNEK YAKLAŞIMLAR Diğer konu da, reklamların optimize edilmesidir. Burada, reklamı görecek hedef kitle ile aynı dili konuşarak, mümkün olduğunca ilgi çekici ve tıklamaya motive edici reklam metinleri kullanmak başarı şansınızı arttıracaktır. Aynı kelime için birden fazla reklam alternatifleri oluşturup, hangisinin daha etkili sonuç vereceğini de kolayca test edebilmektesiniz. Son bir konu da anahtar kelimeleriniz ve sitenizde yönlendirdiğiniz sayfa ile uyumlu reklamlar oluşturmaktır. Böylece, Google tarafından yüksek kalite puanı alıp reklamlara daha az maliyet ödemek söz konusu olur.
  • 10. BAZI ÖRNEK YAKLAŞIMLAR  Google Adwords Kullanımında Sık Yapılan Hatalar Nelerdir? BAZI ÖRNEK YAKLAŞIMLAR En önemli hata, reklam sahibi şirketlerin umursamaz davranması ve sonuçları takip etmemesi. Ayda xxx YTL para yatırıp, bunun ardından istatistikleri ve dönüşümü takip etmiyor olmak pek anlam verilebilir değil. Tek bir reklam metni yaratıp, onlarca kelimeyi tek bir reklama bağlayıp, yalnızca bu reklamı göstermek de yaygın olarak yapılan hatalar arasında.
  • 11. BAZI ÖRNEK YAKLAŞIMLAR  Google Adwords’ün Etkinliğini Artırmak İçin Neler Yapılabilir? BAZI ÖRNEK YAKLAŞIMLAR Adwords sistemi, reklamlarınızın kaç kez görüntülendiği, kaç kez tıklandığı, size ne kadar maliyet oluştuğu gibi bilgileri tüm açıklığı ile sunar. Bu şekilde, kaç YTL’lik reklam harcaması yapmanız karşılığında, reklamınızın kaç kez görüntülendiğini ve sitenize kaç kişinin geldiği görebilirsiniz. Bu önemli bir şeffaflık sağlar. Ayrıca, Google Analytics gibi ücretsiz istatistik sistemleri kurarak Adwords ile entegrasyonunu sağladığınızda, reklamınıza tıklayarak sitenize gelen kişilerin, ziyaret edilmesini istediğiniz bir hedef sayfayı ne ölçüde ziyaret ettiklerini dahi incelemeniz mümkün olur.
  • 12. BAZI ÖRNEK YAKLAŞIMLAR  Google Adwords Reklamlarının Şirkete Katkıları Nelerdir? BAZI ÖRNEK YAKLAŞIMLAR Her hangi bir şirketin ürünlerini ya da kendisini tanıtmak için sahip olduğu alternatifleri değerlendirdiğimizde, internet en etkili ve uygun maliyetli mecralardan biri olarak karşımıza çıkar. İnternet ortamında ise, sonuca dönük ve uygun maliyetli bir alternatif, Google Adwords reklamlarıdır. Ürün ya da hizmetleriniz ile ilgilenen, satın almaya daha hazır bir kitleyi sitenize çekebiliyor olmak şirkete önemli bir katkı sağlar. Özellikle diğer ticari kanallardan birer birer ilgilenilemeyecek kullanıcılar da yakalanmış olur.
  • 13. SMS İle Pazar Araştırması  SMS İle Pazar Araştırması Mevcut pazar araştırma teknikleri pahalı ve zaman alıcıyken daha çabuk ve ucuz yöntemlerle müşteri veritabanı güncellenebilir. Bilgilendirme amaçlı, düşük maliyeti sayesinde kurum ve kuruluşlar SMS ile geniş kitlelere çok hızlı bir biçimde ulaşarak bilgilendirme, hatırlatma, kutlama vs. mesajlarını gönderebilirler. SMS ile pazarlama aktivitelerine örnekler; •Yeni bir ürünün veya hizmetin tanıtımının yapılması, •Promosyon ve indirim dönemlerinin duyurulması •Son dakika fırsatlarının bildirilmesi •Mobil kuponların, biletlerin ulaştırılması •MS ile oyunlar düzenlenmesi •Ödüllü araştırmaların, anketlerin gönderilmesi ve yanıtların toplanması.
  • 14. Arama Motorlarına Göre İçerik Oluşturmanın Yolları  Arama Motorlarına Göre İçerik Oluşturmanın Yolları Yeni bir site hazırladınız veya müşterinizin sitesine yazı hazırlıyorsunuz. Sitenizin arama motorlarında kolayca bulunmasını hatta mümkünse ilk sıralarda gelmesini istiyorsunuz. O zaman sitenizin yazılarını hazırlamak sizin için belki de en önemli olay. Eğer siteniz resim ağırlıklı ise veya flaş animasyonlar hazırlanmış bir site ise işiniz biraz zor olacak. Site için anahtar kelimeleri çıkarmak veya site sahibinden bu kelimeleri almak sonra bunlarla ilgili yazı hazırlamak ve mümkün olduğunca kopya makale olmadan size özel yazılar yazmak kolay iş değil.
  • 15. Sitenizin yazılarını arama motorlarına göre hazırlamanız için önemli ipuçları: Sitenizin yazılarını arama motorlarına göre hazırlamanız için önemli ipuçları: Müşterinizden anahtar kelime ve kelimeleri alın, umarım müşteriniz bu kelimeleri daha önce düşünmüştür. Mümkünse tek kelimeler yanında kelime kombinasyonlarını da alın. Eğer aldığınız bu kelimeler reklam amaçlı ve arama motorlarında etkili olur mu bilemiyorsanız Word Tracker (www.wordtracker.com) gibi arama motorlarında aranan kelimeler veritabanı servislerinden yararlanarak daha güzel, kullanılan anahtar kelimeler üretin. Giriş sayfanızı yazarken en önemli 2 ile 4 anahtar kelimenizi seçin ve bunlar üzerine odaklanın ilk paragrafta mutlaka bolca bu kelimeleri kullanın, arama motorlarının ilk gördüğü yer ilk paragraftır. Uzun yazı iyi yazıdır. Anahtar kelimeleri bol bol kullanmanız gerektiği için uzun uzun yazılar yazmanız tavsiye ediliyor.
  • 16. Sitenizin yazılarını arama motorlarına göre hazırlamanız için önemli ipuçları: Sitenizin yazılarını arama motorlarına göre hazırlamanız için önemli ipuçları: Bütün bu isler size çok mu zor geliyor? O zaman önce anahtar kelimeleri düşünmeden istediğiniz yazıyı yazın, sonra oturup yazıya anahtar kelimeleri katmaya çalışın. Örneğin ürünümüz veya bu ürün gibi yerleri anahtar kelimeniz olan ürün ismi ile değiştirin.
  • 17. TEŞEKKÜRLER TEŞEKKÜRLER