UPLOAD

  3.8K

  Pazarlamada Sosyal Medyayı Doğru Kullanmanın Yolları

  Published: December 29, 2018

  Kullanma etkileşimi ve katılım ile değer kazanan web sitesi veya uygulamalar “sosyal medya” olarak tanımlanıyor. Buna göre, bir web sitesinin sosyal medya olarak tanımlanabilmesi için; yayıncıdan bağımsız kullanıcı ve üyelerinin olması, kullanıcı kaynaklı içeriğe yer vermesi ve kullanıcılar arasında etkileşim sağlaması gerekiyor.o

  Comments

  Pazarlamada Sosyal Medyayı Doğru Kullanmanın Yolları

  • 1. Pazarlamada Sosyal Medyayı Doğru Kullanmanın Yolları Pazarlamada Sosyal Medyayı Doğru Kullanmanın Yolları
  • 2. Sosyal Medyayı Doğru Kullanmanın Yolları Sosyal Medyayı Doğru Kullanmanın Yolları Kullanma etkileşimi ve katılım ile değer kazanan web sitesi veya uygulamalar “sosyal medya” olarak tanımlanıyor. Buna göre, bir web sitesinin sosyal medya olarak tanımlanabilmesi için; yayıncıdan bağımsız kullanıcı ve üyelerinin olması, kullanıcı kaynaklı içeriğe yer vermesi ve kullanıcılar arasında etkileşim sağlaması gerekiyor. Günümüzde birçok şirket marka erişimini artırmak ve tüketicilerle daha yakın ve etkin iletişim kurmak amacıyla, sosyal medyayı bir pazarlama stratejisi olarak kullanıyor.
  • 3. Uzmanlar, şirketlerin bu konuda dikkat etmesi gereken noktaları şöyle sıralıyor: Uzmanlar, şirketlerin bu konuda dikkat etmesi gereken noktaları şöyle sıralıyor: §Çalışanlarınızdan, ajanslarınızdan veya arkadaşlarınızdan, forumlara girip üyelikler oluşturmalarını ve bu üyelikler ile normal tüketiciymiş gibi, hakkınızda yazılmış olumsuz görüşlere savunma yazmalarını istemeyin! §İçinde bulunduğunuz sektörü göz önünde tutarak, sosyal medya platformlarını analiz edin ve stratejinizle uyuşanları saptayın. §Sosyal medyayı “kontrol edemeyeceğinizi” baştan kabul edin.
  • 4. Uzmanlar, şirketlerin bu konuda dikkat etmesi gereken noktaları şöyle sıralıyor: §Şeffaf, samimi ve dürüst katılımlarda bulunun, destekçi olun. §Kurumsal internet sitenizde yayınladığınız tüketici yorumlarını ajanslarınıza yazdırmayın. Facebook'ta gruplara üye olup, duvarlarında reklam yapmayın. •İçerik sağlarken, internetin kendine “özel dilini” kullanmaya dikkat edin. •İletişim kurun, tepki verin, değer katın.
  • 5. Etkin E-Posta Gönderiminin Püf Noktaları Nelerdir?  Etkin E-Posta Gönderiminin Püf Noktaları Nelerdir? E-posta kampanyaları duyurmak, satışları artırmak, marka bilincini güçlendirmek, çapraz satış yapmak ve müşterilerinizle ilişkilerinizi geliştirmek için kullanabileceğiniz ideal yollardan biridir. Ancak günümüzde e-posta gönderimleri kalabalık yaratcak seviyelere kadar ulaştı. Bu nedenle gönderdiğiniz e-postanın diğerleri arasından sıyrılması ve göze çarpar hale gelmesi gerekiyor.
  • 6. Etkin E-Posta Gönderiminin Püf Noktaları Nelerdir?  Elinizde belirli oranda bir e-posta verisi mevcutsa bunu kullanmadan önce mutlaka hedefinizi belirlemelisiniz. Bu gönderim ile satışlarınızın ne kadar artmasını bekliyorsunuz ya da kaç kişinin üye olacağını tahmin ediyorsunuz. Burada koyacağınız gerçekçi hedefler kampanyanızın gerçekten başarılı olup olmadığını da gösterecektir.
  • 7. Etkin E-Posta Gönderiminin Püf Noktaları Nelerdir?  Hedef kitlenizi belirlemenizde yapacağınız çalışma da önem taşıyan diğer bir unsur. Böylece gönderdiğiniz kitlede e-posta kalabalığı yaratmaz hem de sizi hedefe ulaştıracak doğru kitleyi yakalayarak yönetim ve takibini daha kolay gerçekleştirebilirsiniz. Listenizi oluştururken mesajınızı almak isteyenleri seçmelisiniz. Eğer bu bilgileri herhangi bir üyelik vb. kayıt esnasında aldıysanız, sonradan gönderilecek mesajları almak isteyip istemediklerini mutlaka sormalısınız.
  • 8. Etkin E-Posta Gönderiminin Püf Noktaları Nelerdir?  Kampanya öncesinde hedef kitleye ilişkin ciddi bir demografik çalışma yapmalısınız. Öte yandan, gönderilecek kitlenin demografik yapısı, gönderilecek mesajların farklılaşmasını da beraberinde getirecektir. Mesajlarınızı belirlerken, bir yandan, karşı tarafın mesajlarınızı aldığında ne yapmasını beklediğini de belirlemelisiniz. Ancak onları harekete geçirmeyi unutmayın. Kullanıcılar, sizin e-posta adreslerini nereden aldığınızı, nasıl kullanacağınızı ve bu listeden nasıl çıkarabileceklerini bilmek isterler. Mesajınızda gizlilik taahhüdünüzü belirtmeyi ve tamamının görülebileceği bir link’i de üyelikten çıkma linkinin yanına koymalısınız.
  • 9. Etkin E-Posta Gönderiminin Püf Noktaları Nelerdir?  Göndereceğiniz e-posta’da mesajınızı açık ve net olarak vermelisiniz. Mesajınız hedefinize ulaşmak için gerekli yaratıcı donelere yer vermelidir. İçeriğinizi belirlerken yanlış kitleye yanlış mesaj göndermemeye gayret edin. Örneğin, bir bayana erkek ayakkabı mesajı gönderilmesi amatör bir kampanya yürütüldüğü imajı doğurabilecektir. E-posta’nın tasarımı da verilmek istenen mesajla örtüşmelidir. Bu konuda profesyonel destek alabilir veya ajansınızdan yardım isteyebilirsiniz. Göndereceğiniz e-postanın teknik altyapısı da içeriği kadar önemlidir. Ağır görseller veya sistemlerde ağırlık yaratacak formatlar kullanmamalısınız. html, text, richtext gibi her bilgisayarda açılabilir formatlar kullanmanız okunma oranınzı arttıracaktır.
  • 10. Etkin E-Posta Gönderiminin Püf Noktaları Nelerdir?  Gönderim metodunuz da karar vermeniz gereken diğer bir önemli karadır. İç kaynaklarınızla mı, yoksa aracı şirketlerle mi göndereceğinize karar vermelisiniz. Eğer gönderimi kendi bünyenizde gerçekeleştirecekseniz, teknik altyapınızın bu yükü kaldırabileceğinden emin olun. Bilgi işlem bölümü uyarılmadan gönderilen toplu e- posta’larda sistem sorunları yaşanabilir. Eğer bu konuda profesyonel hizmet veren bir şirket ile çalışmayı planlıyorsanız, şirketin gönderim metodlarından, raporlama tekniklerine kadar tüm aşamaları hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.
  • 11. Etkin E-Posta Gönderiminin Püf Noktaları Nelerdir?  İster kurum içinden, ister dışarıdan bir ajansla çalışın, gönderdiğiniz e-posta için “yanıt izleme sistemi” kullanmanız gerekiyor. Böylece okunma oranları, tıklanma oranları, geri dönüşler hakkında istatiki bilgilere ulaşabilir, her raporlamada olduğu gibi bir sonraki çalışmanızı yönlendirebilirsiniz.
  • 12. Teşekkürler Teşekkürler