UPLOAD

  14.5K

  Giyilebilir Teknoloji

  Published: May 30, 2018

  Giyilebilir teknoloji nedir? Hangi alanlarda kullanılıyor? Ve tarihçesi hakkında detaylı bilgi edinmek için sunumu izleyebilirsiniz.

  Comments

  Giyilebilir Teknoloji

  • 1. Slide2 GİYİLEBİLİR TEKNOLOJİ
  • 2. Slide3 GELECEĞİN EN ÖNEMLİ TEKNOLOJİLERİNDEN BİRİNİN GİYİLEBİLİR TEKNOLOJİ OLACAĞI SÖYLENİYOR. PEKİ GİYİLEBİLİR TEKNOLOJİNİN NE OLDUĞUNU VE ÜRÜNLERİNİN NELER OLDUĞUNU BİLİYOR MUYUZ?
  • 3. Slide4 Bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, akıllı telefonlar, tabletler derken teknolojide sıra giyilebilir teknolojiye geldi ve bu teknolojinin önümüzdeki yıllarda akıllı telefonların yerini alacağı söyleniyor. Ancak hala hem giyilebilir teknoloji ve ürünleri üreten firmalar hem de tüketiciler yani bizler, bu teknolojinin tam olarak ne olduğunu bilmiyor. Bilinen tek şey var, o da giyilebilir teknolojinin büyük bir devrim olduğu.
  • 4. Slide5 NEDİR BU GİYİLEBİLİR TEKNOLOJİ?
  • 5. Slide6 Teknoloji Nedir? Giyilebilir teknolojinin ne olduğundan önce teknolojinin ne olduğuna bakarsak giyilebilir teknolojiyi daha iyi anlayabiliriz. Teknoloji için, insanoğlunun yaşamında kolaylık sağlaması için geliştirilmiş her türlü alettir diyebiliriz. Giyilebilir Teknoloji Nedir? Genel olarak giyilebilir teknolojiyii tanımlamak gerekirse, kullanıcının giyerek kullandığı teknolojik aletlerin genel adına giyilebilir teknoloji diyebiliriz. Giyilebilir teknoloji bir akıllı şort da olabilir, bir akıllı saat de. Buradan da ne kadar geniş bir alanı kapsadığını görebiliriz.
  • 6. Slide8 1850’LİLERDE BİR ALMAN SUBAYI SAATİ BİLEKTE KULLANILABİLECEK YAPIYA GETİRDİ VE PATENTİNİ ALDI. İŞTE BU NOKTA GİYİLEBİLİR TEKNOLOJİ SERÜVENİNİN BAŞLAMASINI SAĞLADI VE İLERLEYEN YILLARDA YENİ ÜRÜNLER GELİŞTİ. GİYİLEBİLİR TEKNOLOJİNİN TARİHÇESİ
  • 7. Slide7 1907 1961 1975 1979 1980 1907 yılında yine Alman Julius Neubronner isimli bir mucit bugün kullandığımız giyilebilir aksiyon kamerası GoPro‘nun atasını icat etti ve görüntü elde edilebilmesi için güvercinler kullanılıyordu. 1961 yılında işini iyi bilen Edward O. Thorpe isimli bir matematikçi rulet masasında daha fazla kazanmak için zamanlama odaklı bir giyilebilir bilgisayar geliştirdi.Bi r ayakkabının içine yerleştirilen bu bilgisayar sayesinde matematikçi rulet masasında normale göre %44 daha fazla para kazandı. 1975 yılında Pulsar tara- fından üzerinde data bank ve hesap makinesi bulunan ilk akıllı saat geliştirildi ve 4000 dolardan satışa sunuldu. 1979 yılında Sony taşınabil ir Walkman seri- sini çıkarmaya başladı ve bu hem müzik hem de giyilebilir teknoloji pazarında bir devrim olarak kabul edildi. 1980 yılında artık teknolojinin gelişmesi ve ürün boyutlarının azalması sayesinde Amerika’lı Steve Mann isimli bir mucit bugün Google Glass‘ın atası sayılacak türde ve EyeTap isimli bir ürün geliştirdi. Bu ürün üzerinde bulunan bir kamera sayesinde kayıt yaparak kullanıcısının bir gözünden gördüğünü diğer gözüne ekrandan gösterebiliyordu.
  • 8. Slide9 1990 1996 2000 2004 2009 1990’lı yıllara gelindiğinde ise ortaya sanal gerçekliğin atası sayılacak bir ürün çıktı. Doug Platt isimli mucit kullanıcının kafasına takarak kullanacağı ve gözünün önünde bir ekranın bulunduğu ürünü ortaya koydu. Ürün DOS tabanlı olarak geliştirildiğinden dolayı dünyanın ilk giyilebilir bilgisayarı olarak kabul ediliyor. 1996 yılında DARPA, “2005 yılında Giyilebilirler” isimli bir etkinlik düzenledi ve RFID cihazlar, duygular ile çalışan cihazlar ve vücut kameraları gibi birçok ürün bu etkinlikte fikir olarak ortaya çıktı. 2000’li yıllarında başında Çinli birçok şirket akıllı saat ve bilek üzerinde çalışabilecek birçok ürün geliştirdi ve satmaya başladı. 2004 yılında giyilebilir aksiyon kamerası GoPro orta ya çıktı ve gerçek anlamda giyilebilir teknolojinin fitilini yaktı. 2009 yılında, bugün 5 milyar dolardan fazla değeri olan Fitbit ortaya çıktı ve bizi fitness takipçisi ürünler ile tanıştırdı.
  • 9. Slide10 2010 2012 2015 2016 2010 yılında bugün piyasada olmayan Google Glass ortaya çıktı ve giyilebilir teknolojide bir devrim olarak nitelendirildi. 2012 yılında akıllı saat pazarını Pebble markası Kickstarter’da kırdığı rekor fon toplama ile başlattı. 2015 yılında Apple Watch piyasaya çıktı ve artık giyilebilir teknolojinin ne olduğunu tam anlamıyla anladık. 2016 yani bu yıl ise sanal gerçeklik gözlüğü Oculus Rift ve HTC Vive ön sipariş ile satışa sunuldu.
  • 10. Slide12 GİYİLEBİLİR TEKNOLOJİ PAZARINDA ŞUAN AKILLI SAAT, AKILLI BİLEKLİK, FITNESS TAKİPÇİSİ, SANAL GERÇEKLİK GÖZLÜĞÜ, AKILLI YÜZÜK VE AKILLI GÖZLÜK GİBİ BİRÇOK ALAN BULUNUYOR. BU ÜRÜNLERİ VÜCUDA GÖRE SIRALAMAK DAHA MANTIKLI OLDUĞU İÇİN BAŞ, GÖVDE, EL, KOL, BACAK VE AYAK OLARAK İNCELEYECEĞİZ.
  • 11. Slide11 GİYİLEBİLİR TEKNOLOJİ ÜRÜNLERİ TÜRLERİ NELERDİR? Baş odaklı giyilebilir teknoloji ürünleri Head-Mounted Display olarak tanımlanan bu ürünler arasında sanal gerçeklik gözlükleri, artırılmış gerçeklik kaskları, akıllı gözlükler, akıllı baretler, akıllı kulaklıklar ve akıllı şapkalar yer alıyor. El ve kol odaklı giyilebilir teknoloji ürünleri Şüphesiz giyilebilir teknoloji ürünleri içerisinde en popüler olan kategori bu kategoridir. Bu alanda akıllı saat, akıllı bileklik, fitness takipçi, akıllı bilezik, akıllı yüzük, tansiyon ölçer, akıllı eldiven ve sporlar için vuruş takibi ürünü gibi ürünler bulunuyor. Bu alandaki en çok kullanılan ürünler ise akıllı saat, akıllı bileklik ve fitness takipçisi ürünler. Gövde odaklı giyilebilir teknoloji ürünleri Gövde odaklı giyilebilir teknoloji ürünleri arasında ise akıllı sütyenler, akıllı tişörtler, akıllı yelekler, akıllı ceketler ve akıllı kemerler yer alıyor. Bu alan henüz kullanıcıların üzerinde elektrikli aletler taşımaktan çekinmesi yüzünden pek gelişmiş değil. Bacak ve ayak odaklı giyilebilir teknoloji ürünleri Giyilebilir teknoloji ürünlerinin son kategorisi olan bu grupta, akıllı ayakkabılar, akıllı şortlar, akıllı eşofmanlar, ayak bileğinde kullanılan takip cihazları ve aktivite monitörleri yer alıyor. Bu alandaki en yaygın ürünler ise akıllı ayakkabılar ile aktivite ürünleri. Ancak bu alanda henüz elle tutulur çapta bir büyüklükte değil.
  • 12. Slide20 GİYİLEBİLİR TEKNOLOJİ NERELERDE KULLANILIYOR?
  • 13. Slide14 SAĞLIK Akıllı saat ve akıllı bileklikler ile sağlık alanında kişisel takip yapılabilirken doktorlar kullanıcının yediği besinleri ve nabız bilgilerini giyilebilir ürünlerden takip ederek hastanın iyileşme sürecini hızlandırabiliyor. Apple Watch’un nabız ölçeri sayesinde ölümden dönen, Joule akıllı bileklik sayesinde kafein bağımlılığını azaltan, Empatica bileklik ile epilepsi krizini önceden öğrenen kullanıcılar bu alanın en büyük örnekleri.
  • 14. Slide15 SPOR Giyilebilir teknoloji ürünlerinin en büyük kozu kuşkusuz spor alanı. Bu alanda fitness, yürüyüş, koşu, yüzme, bisiklet, golf, tenis, futbol, kayak ve boks gibi spor dallarını destekleyen giyilebilir teknoloji ürünleri tek başına ürünler bulundurduğu gibi akıllı saat, akıllı bileklik ve fitness takipçileri altında da bu işlevleri yapabiliyor. Kayakçılar için kayak ayakkabısına takılarak kullanıcıya kayak hocalığı yapan Carv cihazı, boksörler için boks ve yumruk hocalığı yapan Hykso ve golfçüler için takip yapabilen ShotScope ürünü bu alana örneklerden.
  • 15. Slide16 OYUN Her teknoloji ürünü gibi giyilebilir teknoloji ürünleri de oyun alanının bir parçası. Akıllı saatler, sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik gözlükleri sunduğu özelliklerin yanında oyunlar içinde oldukça güçlü olarak tasarlanıyor. Özellikle sanal gerçeklik gözlükleri şuan neredeyse tamamen oyun odaklı olarak geliştiriliyor. Sony’nin sanal gerçeklik gözlüğü PlayStation VR zaten adından anlaşılacağı üzere tamamen oyun odaklı ve HTC‘nin de sanal gerçeklik gözlüğü HTC Vive’ı oyun dünyasının yakından tanıdığı Valve ile geliştirmesi de diğer bir örnek. Microsoft HoloLens‘in Minecraft videolarını ise söylemeye gerek dahi yok.
  • 16. Slide17 GÜVENLİK Giyilebilir teknoloji ürünlerinin getirdiği en büyük avantajlardan biri de can ve mal güvenliğini artırıyor olması. Yine sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik ile can güvenliğini koruyan bu ürünler akıllı saat, akıllı bileklik gibi ürünlerle de otomobil, motosiklet gibi araçların ve ev ve iş yeri gibi mekanların da güvenliğini sağlıyor. Örneğin DAQRI akıllı baret iş yerinde olabilecek hataları ve ihmalleri kullanıcısına bildirebiliyor. BMW Mottorad akıllı kask ise benzer bir şekilde yollara göre hız uyarısı ve kör noktalarda sinyaller veriyor. Apple Watch ise otomobil kapılarının kilitli olup olmadığını kontrol edebiliyor ve ev içerisinde yangın çıkarabilecek durumları gösterebiliyor.
  • 17. Slide18 ÖDEME Teknolojinin mobil alanda getirdiği en son yenilik olan mobil ödeme sistemleri giyilebilir teknolojilerin gelişmesi ile bu ürünlere de taşındı. Giyilebilir teknoloji ürünleri için Apple Pay, Samsung Pay ve Android Pay gibi birçok firmanın kendi ürünleri için çözümü, Master Card ve Visa gibi kart üreticileri de birçok marka ile işbirliği yaparak bu alanda var olmaya çalışıyor. Giyilebilir ödeme olarak adlandırılan bu ödeme sistemi ise akıllı saat ve akıllı bileklik gibi ürünler ile kullanıcılara taksi, benzin istasyonu, restoran ve kafe gibi yerlerde bilekten ödeme imkanı sunuyor.
  • 18. Slide19 EĞİTİM Giyilebilir teknolojinin aktif olarak kullanıldığı alanlardan biri de eğitim alanı. Genellikle firmaların kullandığı bu alanda sanal ve artırılmış gerçeklik gözlükleri kullanılıyor ve simülasyon şeklinde eğitimler veriliyor. Örneğin Volvo, teknisyenlerine holografik ortamda araba parçalarının montajını gösterme de Microsoft HoloLens kullanıyor. Yine NASA astronotlar uzaya çıkmadan önce uzay istasyonlarında ve uydularda Microsoft HoloLens ile yerde çalışmalar yapıyor. Sağlık alanında geliştirilen LIFE uygulaması da Oculus Rift ve HTC Vive gibi sanal gerçeklik gözlükleri ile acil servis elamanlarına ilk müdahele eğitimi verilmesini sağlıyor
  • 19. Slide21 TEŞEKKÜRLER Kaynak: https://www.wearlogy.com/giyilebilir- teknoloji-nedir/