UPLOAD

  4.4K

  Zamanı Daha Verimli Kullanmak için 10 Tavsiye

  Published: September 07, 2018

  Zamanı daha verimli kullanmak için basit ama etkili yöntemler var. Bu sunumda bunlardan kısaca bahsediyoruz. Bu sunumu okuduktan sonra hayatınıza yeni bir yön katacak ve çok farklı açıdan bakacaksınız.

  Comments

  Zamanı Daha Verimli Kullanmak için 10 Tavsiye

  • 1. Zamanı Daha Verimli Zamanı Daha Verimli Kullanmak İçin 10 Tavsiye
  • 2. Zaman Yönetimi Zaman Yönetimi Zamanı daha verimli kullanmak için basit ama etkili yöntemler var. Bu sunumda bunlardan kısaca bahsediyoruz. Bu sunumu okuduktan sonra hayatınıza yeni bir yön katacak ve çok farklı açıdan bakacaksınız.
  • 3. Pomodoro Tekniği ile Çalışın Pomodoro Tekniği ile Çalışın Üretkenlik için zaman yönetimi çok önemli bir faktör. Pomodoro tekniği bu konuda en etkililerden birisi. Günlük işlerinizi 25 dakikalık aralarla yapmanızı sağlayan bir teknik. 25 dakika çalışma, 5 dakika ara.
  • 4. Ortalamanızı Arttırma Yönleri Öğrenin Ortalamanızı Arttırma Yönleri Öğrenin Okullardaki ortalamamızı önemsemesek de bizi iyi bir gelecek oluşturur. Ortalamanızı nasıl arttıracağınıza yönelik makaleler okuyun ve bunun için zaman ayırın.
  • 5. İleri Zamanlı Planlar Yapın İleri Zamanlı Planlar Yapın Haftanızı planlayın ve kendiniz için randevular oluşturun. Önünüzdeki hafta ne yapacağınızı bilin ve belirlediğiniz randevulara mutlaka uyun. Bu sayede her bir işinize gereken önem ve önceliği verebilirsiniz. Zira başkalarının ihtiyaçlarıyla uğraşmak gerçekten dikkat dağıtıcı olabiliyor. Planlayın ve hedefinize sadık kalın.
  • 6. Meditasyon Yapın Meditasyon Yapın Kısa bir 10 dakikalık zaman diliminde nasıl meditasyon yapılacağını öğrenebilirsiniz. Youtube çok geniş bir platform ve orada bunu nasıl yapacağınızı gösteren videoları bulabilirsiniz. Meditasyon yapmanız zihninizi sakinleştirir,stresi azaltır ve daha açık ve aydın bir gözle hayata bakmanızı sağlar. Aynı zamanda üretkenliğiniz de artacaktır.
  • 7. Hatırlama Teknikleri Öğrenin Hatırlama Teknikleri Öğrenin Eğer beyninizi bir bilgisayara benzetecek olursak, hafıza bölümü de klasörlerden oluşuyor diyebiliriz. Unutmak pek mümkün değildir. Eğer bir şeyi unuttuysanız onu ya en başında kaydetmemişsinizdir ya da geri getirmesi çok zor bir yere koymuşsunuzdur. Konsantre olmak için odaklanın ve hatırlamak için kendinizi sınayın.
  • 8. Okuma Hızınızı Üçe Çıkarın Okuma Hızınızı Üçe Çıkarın Audiobook uygulamaları(Audible’s vb.) kullanarak bir kitabı normalden üç kat daha hızlı dinleyebilirsiniz. Beyninizin buna alışması sadece 10 dakika sürecektir.
  • 9. Sorumluluk alın Sorumluluk alın Bahane uydurmak kolaydır. İnsanlar bir şeyde başarısız olduklarında proje bütçesinin yetersizliği, bir kazanın gerçekleşmesi ve benzeri durumlardan şikayetçi olurlar. Mazeret üretmeyin ve yaptıklarınızın sorumluluğunu alın. Sorunlar, onlardan kurtulmaya çalışmadıklarınızda çok daha kolay çözülürler. Yüzleşin ve devam edin.
  • 10. Kritik ve Önemliyi Karıştırmayın Kritik ve Önemliyi Karıştırmayın "Yapılacaklar" listenize bir şeyler yazmak güzeldir, sizi üretken hissettirir. Ama liste bir süre sonra çok uzamaya başlıyor ve zamanınız/enerjiniz yetmiyorsa o zaman bu konuda bir değişiklik yapmak gerekiyor. Yapılacaklar listenizi ikiye ayırın: Kritik ve Önemli. Kritik kısmına işinizi ve kendinizi geliştirmek için kısa zamanda yapmanız gerekenler ve Önemli kısmına da zaman kısıtı olmayan işleri yazın.
  • 11. Açma-Germe Hareketleri Yapın Açma-Germe Hareketleri Yapın Komik mi geldi? Şaka yapmıyoruz.Spor her zaman hayatı daha kaliteli yaşamanızı sağlar. Ancak uzun süreler masa başında oturuyorsanız bu durum bir süre sonra size dezavantaj olarak geri dönecektir. 10 dakikadan kısa sürede öğrenebileceğiniz esneme egzersizleriyle daha sağlıklı bir vücuda sahip olabilirsiniz.
  • 12. Zaman Bölümleri Oluşturun Zaman Bölümleri Oluşturun Gündelik işlerle zaman kaybetmek çok kolaydır. Ancak bu durum bir sonraki güne daha fazla iş olarak geri döner. Zamanınızı bölümlere ayırın: örneğin belli bir aralıkta e- postalara cevap verin ve başka bir aralığı toplantılara ayırın. Bu sayede istikrarlı bir şekilde ilerleyebilirsiniz.
  • 13. KAYNAK KAYNAK Webtekno