UPLOAD

  3.5K

  Black Friday

  Published: November 27, 2019

  Black Friday Nedir? Black Friday Nerelerde Kutlanır? Türkiye’de Black Friday Black Friday’de Çok Satılan Ürünler

  Comments

  Black Friday

  • 1. Black Friday Black Friday
  • 2. Black Friday Nedir? Black Friday Nedir? Black Friday (Kara Cuma) ABD'de Şükran Günü'nden sonra gelen ilk Cuma gününe denmektedir. Gün 1932'den itibaren Noel alışveriş sezonunun başlangıcı olarak Kabul edilmektedir. Mağazalar çok erken saatte açılır ve geç kapanırlar bununla birlikte beklenmedik derecede indirimli satış yaparlar. Black Friday resmi tatil sayılmamaktadır. Kanada ve Ingiltere'de de Black Friday günü vardır, ve Amazon gibi internet üzerinden iş yapan çeşitli şirketler de indirimli satış yaparlar.
  • 3. Neden Black Friday? Neden Black Friday? Bu alışveriş gününe tarihte ilk defa 1961 yılında gazetelerde Black Friday olarak bahsedilmiştir. Şükran Gününden sonraki ilk Cuma gününde, ABD’deki marketler erken saatlerde açılır ve geç saatlere kadar kapanmaz. İndirim kampanyalarının da işin içine girmesiyle bu günde alışveriş çılgınlığı daha da artmıştır. Bu alışveriş gününe Kara Cuma denmesinin sebebi 1961 yılında Philadephia’da yaşanan yoğunluktur. Trafik sebebiyle araçların hareket edemediği, mağazalarda insanların birbirinin üzerine çıktığı bu tarih, Black Friday olarak anılmaya başlanmıştır.
  • 4. Black Friday Nerelerde Kutlanır? Black Friday Nerelerde Kutlanır? Black Friday ilk olarak ABD’de kutlanmaya başlanmıştır. Daha sonra İngiltere ve Kanada gibi ülkelere de sirayet etmiştir. Küreselleşmeyle birlikte Black Friday tüm dünyada kutlanır hale gelmiştir. Black Friday’de özellikle ABD’deki mağazalar ürünlerinde büyük indirimler yapmaktadır.
  • 5. Black Friday Nerelerde Kutlanır? Black Friday Nerelerde Kutlanır? ABD’de başlayan bu akım daha sonra dünya geneline yayılmıştır. Son yıllarda Türkiye’de de bazı mağazalar Kara Cuma etkinlikleri adı altında büyük indirimler yapmaktadır. Ancak ülkemizde Black Friday’e Kara Cuma değil başka isimler koyulmaktadır.
  • 6. Türkiye’de Black Friday Türkiye’de Black Friday Son yıllarda Black Friday’e özel büyük indirimler ülkemizdeki mağazalar tarafından da yapılmaktadır. Büyük mağazalar etiketlerinin yarı fiyatında ürünleri satışa çıkarmaktadır. Kara Cuma indirimleri en çok oyun severlere yaramaktadır. Çünkü bu özel günde Steam, PS Plus ve Xbox Live’da büyük indirimler yapılmaktadır.
  • 7. Türkiye’de Black Friday Türkiye’de Black Friday Kara Cuma şu anda Türkiye’de tam anlamıyla uygulanmamaktadır. Ancak AVMlerin ve internet üzerinden satış yapan platformların sayısının artması Kara Cuma kampanyalarının da artmasına neden olmuştur.
  • 8. Black Friday’de Çok Satılan Ürünler Black Friday’de Çok Satılan Ürünler Black Friday satışlarının dünya genelindeki dağılımında GBH Insights ölçümlerine göre elektronik ticaret devi Amazon yüzde 50 pazar payıyla sektörü domine etti. 2016 yılındaki tüm satışları 130 milyar dolar civarında olan ve tarihin 100 milyar dolar satış barajına en hızlı ulaşan perakendecisi olan Amazon resmi rakam vermese de Cuma günkü Black Friday satışlarının rekor düzeyde olduğu sanılıyor. Öte yandan şirket geçtiğimiz Cuma günü en çok sattığı ürünleri açıkladı. İlk sırada akıllı hoparlör Amazon Echo Dot geldi.
  • 9. Black Friday’de Çok Satılan Ürünler Black Friday’de Çok Satılan Ürünler Ardından, başta HBO, Netflix, Amazon olmak üzere TV'de online içerik izleme aparatı Fire TV yer alırken, tablet yahut akıllı telefonla elektronik cihazları uzaktan kumanda edebilen TP Link akıllı prizler 3. sırayı aldı.
  • 10. Black Friday’de Çok Satılan Ürünler Black Friday’de Çok Satılan Ürünler 7 programlı elektronik düdüklü tencere çok satılan bir diğer ürün olurken listedeki en ilginç ürün 23andMe ismindeki DNA testi oldu. 199 dolar fiyattan 149 dolara inen DNA kitinde 75 test imkânı var. Test başına 2 dolar yani yaklaşık 8 liraya gelen ürün sayesinde soy dökümü, annelik babalık testi, DNA imar, veri tabanı içerisinde akraba eşleştirmesi, genetik sağlık riski vb. kapsamlı sonuçlar elde edilebiliyor.
  • 11. Ülkemizdeki e-ticaret Siteleri Black Friday'de Neler Sunuyor? Ülkemizdeki e-ticaret Siteleri Black Friday'de Neler Sunuyor? Amazon Türkiye: Geçtiğimiz yıl resmen ülkemizde hizmet vermeye başlayan Amazon Türkiye, Black Friday indirimleri sunuyor. Yüzde 70'e varan indirimler yapan Amazon Türkiye'nin Black Friday indirimleri Aralık ayının ilk günlerine kadar sürecek. Boyner: Black Friday indirimleri yapan Boyner, 10 bini aşkın üründe yüzde 60'a varan indirimler yaptı. 22 Kasım tarihinde başlayan indirimlerin 1 Aralık tarihine kadar sürecek. Flo: Black Friday indirimleri yapan Flo, tüm indirimlere ek olarak sepette yüzde 25 oranında indirim de uyguluyor.
  • 12. Ülkemizdeki e-ticaret Siteleri Black Friday'de Neler Sunuyor? Ülkemizdeki e-ticaret Siteleri Black Friday'de Neler Sunuyor? Hepsiburada: Geçtiğimiz yılda da Black Friday indirimleri sunan Hepsiburada.com, 21 Kasım tarihinde indirimler yapıyor. Yüzlerce üründe indirimler yapan Hepsiburada.com, 30 Kasım tarihine kadar indirimler devam edecek. MediaMarkt: Black Friday indirimleri yapan MediaMarkt, yüzde 22'den başlayan ve yüzde 50'ye kadar varan indirimler yaptı. Akıllı telefonlardan kişisel bakım ürünlerine kadar pek çok üründe indirimler var, şu an 64 üründe indirim mevcut. Migros: Black Friday indirimleri yapmakta olan Migros, elektronikten deterjana, bebek ürünlerinden gıda ürünlerine kadar pek çok üründe indirimi var. İndirimler 29 Kasım'a kadar sürecek.
  • 13. Ülkemizdeki e-ticaret Siteleri Black Friday'de Neler Sunuyor? Ülkemizdeki e-ticaret Siteleri Black Friday'de Neler Sunuyor? Morhipo: 29 Kasım tarihine kadar sürecek Black Friday İndirimleri yapan Morhipo, 22 Kasım - 1 Aralık tarihleri arasında indirimler de yapmakta. Mudo: Black Friday indirimleri yapmakta olan Mudo, 1 Aralık tarihine kadar sürecek olan indirimlerde tüm ürünlerde sepette yüzde 25 indirim yapıyor. Playstation Store: Black Friday indirimleri kapsamında belirlenen oyunlarda yüzde 60'a varan indirimler sunmakta olan Playstation Store, toplamda 232 üründe indirim uyguluyor. Playstation Store'un indirim uyguladığı ürünler arasında PlayStation Plus üyelikleri de bulunmakta.
  • 14. Ülkemizdeki e-ticaret Siteleri Black Friday'de Neler Sunuyor? Ülkemizdeki e-ticaret Siteleri Black Friday'de Neler Sunuyor? Steam: Oyun dünyasının en önemli platformlarından biri olan Steam'in Black Friday kapsamında yüzde 90'a varan indirimler uygulaması bekleniyor. Teknosa: indirimler uygulayan olan Teknosa, 22 Kasım tarihinde başlayan indirimleri 2 Aralık tarihine kadar devam ettirecek. Trendyol: indirimlere başlayan Trendyol, 29 Kasım tarihine kadar indirimler devam edecek
  • 15. Ülkemizdeki e-ticaret Siteleri Black Friday'de Neler Sunuyor? Ülkemizdeki e-ticaret Siteleri Black Friday'de Neler Sunuyor? Vivense: indirimler yapan olan Vivense, 23 Kasım tarihinde başlayan indirimleri 2 Aralık tarihine kadar sürdürecek. Vivense'nin yüzde 80'e varan indirimler yapmaktadır. Watsons: indirim yapmakta olan Watsons, 4 bin 600'u aşkın üründe indirimler yaptı.