UPLOAD

  3.3K

  Semiha Berksoy

  Published: May 27, 2019

  İlk Türk kadın opera sanatçısı ve ressam Semiha Berksoy, 24 Mayıs 1910 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Berksoy'un annesi Fatma Saime ressam, babası Ziya Cenap Berksoy ise şairdir. Sanatçı, ses ve güzel sanatlar yeteneğini babasından almıştır.

  Comments

  Semiha Berksoy

  • 1. Semiha Berksoy Semiha Berksoy
  • 2. Semiha Berksoy Kimdir ? Semiha Berksoy Kimdir ? İlk Türk kadın opera sanatçısı ve ressam Semiha Berksoy, 24 Mayıs 1910 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Berksoy'un annesi Fatma Saime ressam, babası Ziya Cenap Berksoy ise şairdir. Sanatçı, ses ve güzel sanatlar yeteneğini babasından almıştır.
  • 3. Semiha Berksoy Kimdir ? Kadıköy İlkokulu ve İstanbul Kız Lisesinde okumuş, ardından Darülbedayi tiyatro okulunda okumaya devam etmiştir. İlkokul yıllarındayken hikâyeler yazar, şiirler okur, kendi kendine şarkılar söylerdi.
  • 4. Semiha Berksoy’un Hayatı Semiha Berksoy’un Hayatı Semiha Berksoy’un halk önünde verdiği ilk şan konserine piyanoda Cemal Reşit Reyeşlik etmiştir. 1931 yılında Muhsin Ertuğrul tarafından çekilen ilk sesli film olan “İstanbul Sokakları” filminde Semiha’yı canlandırmıştır.
  • 5. Semiha Berksoy Kimdir ? 19 Haziran 1934 tarihinde, Atatürk tarafından sesi takdir edilmiş, ilk Türk Operası olan "Özsoy"da Ayşim başrolünü temsil etmiştir. Aynı yıl içerisinde devlet bursuyla gittiği Almanya’da Berlin Devlet Yüksek Müzik Akademisi Opera Bölümü’nü birincilikle bitirmiştir.
  • 6. Semiha Berksoy’un Hayatı 1939 yılında Richard Strauss’un “Ariadne Auf Naxos” operasında Ariadne rolünü oynayarak, Avrupa’da sahneye çıkan ilk Türk opera primadonnası olmuştur. Daha sonra Türkiye’ye dönerek Carl Ebert‘in kurduğu Ankara Devlet Operası’nın kadrosuna katılmıştır.
  • 7. Slide7 1941 yılı Nisan ayında Ankara’da profesyonel olarak ilk opera gösterisi olan “Tosca” ve “Madame Butterfly” operalarında Carl Ebert’in yönetiminde Ankara Halk Evi'nde oynamıştır. 1946'da Carl Ebert'in reji asistanı olarak görev yapmıştır.
  • 8. Slide8 1950'de açılan Devlet Operasına, Semiha Berksoy solist olarak atanmıştır. 1951 opera sezonunda, temsil edilen Tiefland Çukurova Operası'nda başrol "Marta'yı"oynamış Semiha Berksoy, ses uzmanları tarafından devlet operası kadrosunda "Birinci Sınıf Dramatik Soprano"olarak belirlenmiştir.
  • 9. Slide10 1963 yılındaki opera sezonunda, Kültür Bakanlığı 30.Sanat Yılı Jübilesini dünya çapında kutlamıştır. Bu galada Semiha Berksoy, Verdi'nin II.Trovatore Operası'nda meşhur “Azucena” rolünü büyük dramatik sesi ve oyunu ile canlandırmıştır.
  • 10. Slide9 “Deli Dolu” ve “Lüküs Hayat” operetlerinin ilk icrasını da gerçekleştirmiş olan sanatçı, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilişinin 50. yılında, TBMM tarafından ilk kadın opera sanatçısı olarak “Atatürk Opera Ödülü”ne layık görülmüştür.
  • 11. Semiha Berksoy’un Evliliği Semiha Berksoy’un Evliliği Semiha Berksoy, Ercüment Siyavuşoğlu ile evlenmiş, Zeliha Berksoy(d.1946) adında bir kız çocuğu dünyaya gelmiştir.
  • 12. Semiha Berksoy’un Hayatı Tiyatro yönetmeni Vasıf Öngören, 1970 yılında Ankara Birliği Sahnesi’nde “Asiye Nasıl Kurtulur?” adlı oyunu sahnelemiş; Asiye rolünü Zeliha Berksoy, Asiye’nin annesini Semiha Berksoy sahnelendirmiştir.
  • 13. Semiha Berksoy’un Hayatı 1998 yılında Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından “Devlet Sanatçısı” ünvanı ile ödüllendirilmiştir. Semiha Berksoy aynı zamanda 1935 Mezardan Gelen Mektup Hikayesinin yazarıdır.
  • 14. Semiha Berksoy’un Ölümü Semiha Berksoy, 15 Ağustos 2004 tarihinde İstanbul’da 94 yaşında vefat etmiştir.