UPLOAD

  17.4K

  Geçmişten Günümüze Bilgisayar

  Published: September 05, 2018

  Bilgisayar, uzun ve karmaşık işlemleri belli bir sistemle mantıksal olarak düzenleyen ve sınıflandıran bir teknolojiye sahiptir.  Biz günümüzün insanı hayatı için vazgeçilemez ürünlerden biridir.  Eskiden metrelerce odalara sığmazken artık küçük bir kasadan veya bir kutudan ibaret hale getirildi.

  Comments

  Geçmişten Günümüze Bilgisayar

  • 1. Geçmişten Günümüze Bilgisayar Geçmişten Günümüze Bilgisayar
  • 2. Bilgisayar Bilgisayar Bilgisayar, uzun ve karmaşık işlemleri belli bir sistemle mantıksal olarak düzenleyen ve sınıflandıran bir teknolojiye sahiptir. Biz günümüzün insanı hayatı için vazgeçilemez ürünlerden biridir. Eskiden metrelerce odalara sığmazken artık küçük bir kasadan veya bir kutudan ibaret hale getirildi.
  • 3. İlk Bilgisayar İlk Bilgisayar ENIAC bilgisayarların atası olarak adlandırılır. İlk bilgisayarların yansıması olarak tarihe geçmiştir. 27 ton ağırlığa ve 167 metrekare genişliğine sahip bilgisayardır. Eski zamana göre maliyeti 500.000 Dolar'a yakın fiyat biçilen bu bilgisayar, 150 Kilowatt enerji tüketmekteydi. İlk bilgisayar eşitlikleri karşılaştırabilme, dört işlemi çözme ve kare kök hesaplaması gibi basit birkaç işlemi rahatlıkça yapılabiliyordu. Bu özellikleri uygulayabildiği için ilk bilgisayar ünvanını kazanmıştır.
  • 4. İlk Kişisel Bilgisayar İlk Kişisel Bilgisayar IBM Pc günümüzde kullandığımız dizüstü bilgisayarların temelidir. Bir ekrana sahip ve daha geniş bir depolama birimine sahip bu bilgisayar ancak zamana göre tasarlanmış ve üretilmiştir. Bu özellikler ise ancak 1946 yıllarında transistör’ün keşfi ile mümkün oldu. Transistörler entegre haline getirilince üretilmeye başlanması ile ilk denetleyiciler sonrasında ise ilk işlemci üretildi. İlk işlemcili bilgisayarda Intel 8086 kullanıldı.
  • 5. İlk Taşınabilir Bilgisayarlar İlk Taşınabilir Bilgisayarlar Gelişen teknoloji ile ve yeni öğrendikleri gittikçe küçülmeye ve daha kullanışlı bir hale gelmeye başladı. Bu fikir ilk önce çocukların basit işlemler yapabilmesi amacı ile Alan Kay tarafından Dynabook adıyla tanındı. Bu fikir 1967 yılında ortaya sunuldu ve zamanın şartıyla beraber çok ucuz ve hafif olması beklenmiyordu. 1967’de 2 kg ağırlığında Xerox NoteTaker adı ile ilk prototip taşınabilir bilgisayar üretildi. Osborne I zamana göre gayet kaliteli ve bataryasız bilgisayar seçildi.
  • 6. İlk Bilgisayar Virüsü İlk Bilgisayar Virüsü İlk bilgisayar virüsü internetin atası sayılan Arpanet’teki (amerikan gelişmiş savunma araştırmaları dairesi ağı) “the creeper” adlı virüstür. The creeper 1971 yılında deney amaçlı olarak geliştirilmiştir ve zararsızdır. İlk kontrol dışı geliştirilen virüs ise 1982 yılında apple DOS 3.3 işletim sistemine sahip bilgisayarlara bulaşan “elk cloner” adlı virüstür.
  • 7. INTEL 4004 MIKRO İŞLEMCİSİ INTEL 4004 MIKRO İŞLEMCİSİ 1970’den sonra entegre devre teknolojisi gelişimine devam etti. Ve entegreler birleştirilerek chipler üretilmeye başlandı. Intel 4004 entegrelerin birleştirilmesiyle hızlanan ilk merkezi işlem birimi sayılabilir.
  • 8. APPLE I APPLE I 1975 yılında piyasaya çıkan apple iki üniversite öğrencisi tarafından bir evin garajında üretilmiştir. Apple’de klavye ve monitör bulunmuyordu.
  • 9. TEŞEKKÜRLER TEŞEKKÜRLER KAYNAK: https://www.mc-tr.com/konu/gecmisten-gunumuze-bilgisayarin-gelisimi.32511/ , https://teknokoliker.com/2013/06/bilgisayar-icadi-gelisim-sureci.html