UPLOAD

  2.5K

  Saç ve Saç Derisi İçin Faydalı Doğal Maskeler

  Published: October 10, 2019

  Saç ve Saç Derisi İçin Faydalı Doğal Maskeler Yapımı ve Kullanımı

  Comments

  Saç ve Saç Derisi İçin Faydalı Doğal Maskeler

  • 1. Saç ve Saç Derisi İçin FaydalıDoğal Maskeler Saç ve Saç Derisi İçin Faydalı Doğal Maskeler
  • 2. Saç Neden Dökülür? Saç Neden Dökülür? Her saç teli aynı anda aynı evrede bulunmaz. Bu doğal olarak her gün bir miktar saçın dökülmesi demektir. Fizyolojik dökülme olarak adlandırılır bu da aslında bir yenilenme dönemidir. Günde 100 tel saç dökülmesi normaldir. Saçın günde 100 telden fazla dökülmesi aşırı saç dökülmesi olarak kabul edilir bunun pek çok sebebi olabilir. Bakım maskesi seçenekleri içinden mutlaka saç tipinize uygun olanları denemelisiniz. Yağlı, kuru, karma, ince telli ve kalın telli saçlar için farklı opsiyonlar mevcut.
  • 3. Dökülen saçlar için maske Dökülen saçlar için maske 1 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 yemek kaşığı bal, 1 tatlı kaşığı tarçın, 2 adet yumurta, 1 tatlı kaşığı badem yağını bir kasede karıştırıp. Karışımı saç diplerinizen başlayarak tüm saçlarınzıa uygulayın. 10 dakika boyunca masaj yapın masajın ardından şampuanla yıkayıp durulayabilirsiniz. Bu karışımı haftada 2 kez uyguladığınızda değişimi fark edeceksiniz.
  • 4. Yoğurt, Bal ve Limon Maskesi Yoğurt, Bal ve Limon Maskesi Saç dökülmesi iyi gelen B5 Vitamini açısından zengin olan yoğurt, saçların gelişimi için de son derece etkili proteinler içerir. Amerika Birleşik Devletleri - Ulusal Tıp Kütüphanesi'nde klinik araştırmaya göre de, aynı zamanda saçların sağlıklı bir şekilde uzamasını sağladığı gözlemlenmiştir. Balın da saç onarımında oldukça etkili olan antibakteriyel özellikler içerdiği ve özellikle kepeğe de iyi geldiği yapılan klinik araştırmalarda belirtilmiştir. Bu kürü uygulamak için yaklaşık olarak 3 yemek kaşığı yoğurda bir tatlı kaşığı bal ve limon suyunu ekleyerek macun haline getirip, bu karışımı dökülen saçlarınızın diplerine uyguladıktan sonra 30 dakika bekletip soğuk su ile durulayabilirsiniz. Haftada bir kere uygulamanız yeterli olacaktır.
  • 5. Hindistan Cevizi Sütü Hindistan Cevizi Sütü E Vitamini bakımından oldukça zengin olan Hindistan Cevizi Sütü, aynı zamanda içeriğinde bulunan potasyum saç derisini nemlendirerek saçların büyümesini hızlandırır. Hindistan cevizi sütü aynı zamanda saçlardaki kırılmaya ve köklerin güçlenmesine iyi gelen ve oldukça etkili özellikler içeririr. Hindistan cevisi yağını da saçlarınızı kuvvetlendirmek için ayrıca uygulayabilirsiniz. Haftada bir kaç kez uygulayabileceğiniz hindistan cevisi sütünü, dökülen saçlarınıza uyguladıktan sonra bir havlu vasıtasıyla yaklaşık olarak 20 dakika beklettikten sonra soğuk su ile durulayabilirsiniz.
  • 6. Patates Maskesi Patates Maskesi İçeriğinde C vitamini, demir ve saç sağlığı için önemli olan potasyum taşıyan patates saç dökülmeleri için oldukça yaygın olarak kullanılan bitkisel çözümlerden biridir. Potasyum eksikliğinden meydana gelebilen saç dökülmesi ile ilgili oldukça etkili olabilen patates bu eksikliği gidererek saç dökülmelerini önleyebilir. 1 Adet patatesi dilimleyerek ezip suyunu sıktıktan sonra 1 tatlı kaşığı bal ve su ekleyerek karışımı hazırlayın. Haftada bir kez uygulanan bu karışımı saç derinize uyguladıktan sonra 30 dakika bekletip ardından durulamanız yeterli olacaktır.
  • 7. Sarımsak Sarımsak Sarımsak, saç dökülmesini engelleyen bitkiler arasında yer alması ile birlikte yeni saç çıkmasını da sağlamaktadır. Saç derisindeki toksinleri temizleyip saç çıkmasını sağlamaktadır. Bir top sarımsağı blender yarımıyla ezip suyunu çıkarın, Bir E vitamini tüpü alarak ikisini karıştırın ardından saç diplerinize masaj yaparak uygulayın ardından başınızı bone ile kapatın. Yaptığınız bu işlem hem saç dökülmesini engelleyecektir hem de yeni saç çıkmasını sağlayacaktır.
  • 8. Yıpranmış saçlar için maske Yıpranmış saçlar için maske 1 adet muzu ezip içerisine 1 çay kaşığı badem yağını dökerek iyice karıştırın. Saçlarınıza masaj yaparak karışımı uygulayın 20 dakika bekletip yıkayın.
  • 9. Yumurtalı zeytinyağı maskesi Yumurtalı zeytinyağı maskesi Yumurta maskesinin saçlar üzerindeki mucizevi etkisini vardır. Zeytinyağı ile yumurtanın birleşimi de; yıpranmış saçlar için çözüm önerisidir. 3 yemek kaşığı zeytin yağı ile 1 adet yumurta birbirine karıştırıp tüm saçınıza masaj yaparak uygulayın. Daha sonra hava girmemesi için boneyle saçlarınzı kapatın. 1 saat beklettikten sonra bol su ile durulayın.
  • 10. Yağlı Saçlar için Elma sirkesi maskesi Yağlı Saçlar için Elma sirkesi maskesi Yıpranan yağlı saçlarına maske uygulamak isteyenlere genellikle elma sirkesi tavsiye edilir. 5 yemek kaşığı elma sirkesini 10 yemek kaşığı su ile karıştırıp, içine 1 çay kaşığı tuz ekleyip saça uygulayın. Sirkede derinin tahriş olması riski var. Bu nedenle su miktarını artırabilirsiniz. Sirke maskesini uygularken havlu ya da streç film ile başınızı sararak 1 saat kadar bekletin. Sonrasında saçınızı ılık suyla durulayabilirsiniz.