UPLOAD

  3.4K

  Dünden Bugüne Harley-Davidson

  Published: August 09, 2019

  Harley-Davidson, Motosiklet, Motorcycle

  Comments

  Dünden Bugüne Harley-Davidson

  • 1. DÜNDEN BUGÜNE HARLEY DAVİDSON DÜNDEN BUGÜNE HARLEY DAVİDSON
  • 2. Slide2 Harley Davidson efsanesi 20. yüzyılın başında başlıyor. Ailenin en küçüğü ve oldukça zeki bir insan olan Arthur Davidson, bir gün kendi motosikletini üretmek ister fakat yeterli bilgi ve beceriye sahip değildir. Motor için mühendis olan arkadaşı Harley’den yardım ister ve anlaşır.
  • 3. Slide6 Küçük bir kulübede eski parçalardan motor yapmayı başarırlar fakat bu motor uzun süre çalışamaz. Bu durumda yaptıkları motoru geliştirme kararı alırlar fakat motor için gerekli parçalara sahip olacak kadar birikimleri yoktur. Bu nedenle Arthur Davidson ağabeyi olan Walter Davidson’dan maddi yardım ister.
  • 4. Slide3 Walter Davidson yaptıkları motoru ve çizimleri inceledikten sonra maddi yardım yapmayı kabul eder ve bu motoru geliştirirler. Motoru bir bisiklete sabitlerler ve gün geçtikçe daha da güçlendirirler. Fakat Harley üniversiteye gitme kararı alır ve aralarından ayrılır. Harley ayrıldıktan sonra mühendisleri olmadığı için herşeyin ters gittiğini düşünen Walker, Indian motor sahiplerinden bir yarış teklifi alır bu yarışa hazırlanır. Bu yarıştan 1. gelirler ve sponsor edinirler.
  • 5. Slide4 Gün geçtikçe daha çok yarışa katılıp daha çok kazanıp daha çok sponsor sahibi olan Harley Davidson motorları hızla seri üretime başlamıştır. Üretim yerinin adı Davidson Harley olacaktı. Arthur Davidson ise arkadaşı Harley için küçük bir sürpriz yaparak üretim yerinin adını Harley Davidson yapmıştır. Bu sayede William Harley tekrar aralarına katılmıştır.
  • 6. Slide7 William Harley’in de aralarına katılmasından sonra seri üretimi,sponsorları ve yarışları arttırarak hem adlarını daha fazla duyurdular hemde seri üretimi ciddi derecede arttırdılar.
  • 7. Slide8 1908-1909 yılında geçtikleri bu büyük yeni binada yeni çalışanlar ile beraber yoğun bir tempo ile Polis Teşkilatına motosiklet üretmeye başladı. Bu motosikletlerden Polis Teşkilatına 1925 yılında tam 2500 adet sattılar. İnsanların dayanıklılığa karşı olan güvensizliğini Harley Davidson 10 yılda 13400 km ye ulaşarak bu algıyı kırdı.
  • 8. Slide9 Ticari amaçlar için motosiklet ihtiyacı olaranlara ise Harley Davidson 3 tekerlekli, sepetli bir motosiklet üretmeye başladı. 1. Dünya Savaşı sırasında ise Amerika ordusuna 20.000 adet motosiklet satan firma, bu sayede dünyanın en varlıklı motosiklet firması oldu.
  • 9. Slide10 1970 yıllarında Japon motosiklet üreticileri ucuz maliyeli motosikletler ile dünya pazarını ele geçiriyordu. Amerikan hükümetinin ithal motosikletlere yüksek vergi koymasıyla beraber Harley-Davidson toparlanma dönemi ve doğru strateji ile adeta küllerinden yeniden doğdu. Pek çok parçası dış kaynaklı olsa da çizgisini korumayı başardı ve bu sayede Harley-Davidson günümüze kadar geldi.
  • 10. TEŞEKKÜRLER TEŞEKKÜRLER http://motoryarisioyna.blogspot.com/2013/11/gecmisten-gunumuze-harley-davidson.html https://www.wowslides.com/