UPLOAD

  Yeliz Kaya

  İstanbul, Turkey

  4.1K

  DİJİTAL DİZİ PLATFORMLARI

  Published: December 30, 2019

  DİJİTAL DİZİ PLATFORMLARI

  Comments

  DİJİTAL DİZİ PLATFORMLARI

  • 1. DİJİTAL DİZİ PLATFORMLARI DİJİTAL DİZİ PLATFORMLARI
  • 2. Netflix Netflix Online yayıncılık dendiği zaman hiç şüphesiz birçok kişinin aklına ilk olarak Netflix gelmekte. 1997'de Reed Hastings ve Marc Randolph tarafından DVD satış ve kiralama şirketi olarak kurulmuş olup şimdilerde ise herkesin bildiği bir dijital yayıncılık platformu olarak hayatına devam ediyor. Ülkemizde ilk yerli yapım olan Hakan: Muhafız'ı yayınlayan Netflix’e de günden güne talep artıyor. Platformun ülkemizdeki güncel ücretlendirilmesi ise şu şekilde; Temel paket: 16,99 TL, Standart paket: 32,99 TL ve Özel paket: 49,99 TL.
  • 3. BluTV BluTV BluTV ülkemizde "dijital yayıncılık" dendiğinde akla ilk gelenlerden. Özellikle halkın sevebileceği içerikleriyle birçok insanın ilgisini çekmeyi başarmış olup dizilerin yanında yüzlerce yerli ve yabancı film de bulunuyor. BluTV'’nin aylık üyelik ücreti 19,99 TL ve yıllık abone olursanız aylık 12.50TL ödüyorsunuz.
  • 4. puhutv puhutv puhutv yerli dendiği zaman ilk akla gelen platformlardan. puhutv'yi BluTV'den ayıran en büyük özellik kendi orijinal içerikleri ile birlikte TV'de yayınlanan dizileri bir sonraki gün yayınlıyor olması. Puhutv ücretsiz hizmet veriyor. Sadece yerli diziler değil oldukça dikkat çeken filmler bulunuyor. Başta sadece eski Yeşilçam filmlerini yayınlamakta olup sonradan içeriğini genişletmiştir.
  • 5. FOXPlay FOXPlay Türkiye'deki en yeni dijital yayın platformlarından olan FOXPlay, hem FOX kanalında yayınlanan dizileri ve orijinal içerikleri bünyesinde bulunduruyor. FOXplay’de diziler, filmler, programlar, yarışmalar bununla birlikte birçok içeriğin yanı sıra, mobil, tablet ve Smart TV’ler üzerinden sadece dijitale özel olarak hazırlanan diziler ve programlar da izleyicilere sunulmaktadır. Ücretsiz olarak hizmet veren FOXPlay Yeşilçam filmlerinden güncel filmlere birçok farklı kategoriyi bulabilirsiniz.
  • 6. beIN CONNECT beIN CONNECT Digiturk'ün online platformu olan beIN CONNECT oldukça ilgi çeken girişimlerden bir diğeridir. Canlı Spor, Film, Yerli Dizi, Canlı TV gibi birçok kategorinin bulunduğu beIN CONNECT’i kullanmak için öncelikle Digiturk'e üye olmanız gerekiyor. Ancak platformda 16 farklı türde oldukça güzel filmler bulunmaktadır.
  • 7. Filmbox Live Filmbox Live Ülkemizde faaliyet gösteren bir başka online yayıncılık platformu ise belki de pek çok kişinin henüz varlığından haberdar olmadığı Filmbox Live. Filmbox Live ücretli olarak faaliyet gösteriyor. Üstelik aylık 9,90 TL ödeyerek üye oluyorsunuz ve sadece film de değil, birçok farklı kanalı izlemeniz mümkün oluyor. Belgesel, spor, oyun gibi farklı kategorilerle çeşitlendirilmiş platfomu istediğiniz cihazdan, istediğiniz zaman izleyebiliyorsunuz.
  • 8. Mubi Mubi Mubi, özellikle sanat filmlerini rahatlıkla bulabileceğiniz, aylık olarak ücretlendirilen bir başka dijital platform. IMDb'de yüksek puan alan filmlerle birlikte sevdiğiniz ve tarihe damgasını vurmuş birçok yönetmenin pek çok filmlerini Mubi'de bulmak mümkün. Klişe, popüler, kısacası günümüzün deyimiyle "hype" olmuş içeriklerden sıkılanlar için Mubi'nin bir kaçış kapısı olduğunu söyleyebiliriz. Aylık ücreti ise 19,99 TL olarak karşımıza çıkıyor.
  • 9. D-Smart GO D-Smart GO D-Smart GO bir dijital yayıncılık platformu. Ancak üye olabilmek için D-Smart kullanıcısı olmakla birlikte, ayrıca kullanacağınız pakete göre ekstra olarak ücret daha ödemeniz gerekiyor ve 12 ya da 24 aylık taahhüt yaptırmanız gerekiyor. Platformda birçok yerli ve yabancı filmin bulunduğunu ve filmlerin kalite açısından dikkat çekici olduğunu belirtelim. Ancak D-Smart üyeliği olan biri D-Smart'ın kanallarının birçoğunda bu filmleri izleyebilir. D- Smart GO ise kullanıcıya bahsi geçen filmleri istediği zaman, istediği yerde izleme olanağı sağlıyor.
  • 10. Turkcell TV Plus Turkcell TV Plus Turkcell'in TV Plus'ı da son dönemde dikkat çeken dijital yayıncılık platformlarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Turkcell TV Plas’a aslında "online televizyon" da diyebiliriz. Çünkü neredeyse bütün kanalları bulabiliyorsunuz. Bunun yanında birçok yerli ve yabancı filmin de Turkcell TV Plus'ta bulunduğunu da söyleyelim.
  • 11. Tivibu Tivibu Türk Telekom’un eğlence servisi olan Tivibu, her cihazdan hizmet vermektedir. İnternet, uydu ve mobil cihazlar üzerinden olmak üzere farklı yollardan izleyicisine ulaşan Tivibu'da bildiğimiz televizyon kanallarının yanı sıra, sinema, dizi, spor gibi birçok farklı içerik de yer alıyor. Ücretlendirmeler de seçtiğiniz paketlere göre farklılık gösteriyor.
  • 12. YouTube YouTube Birçok içeriği bulabildiğimiz video platformu YouTube'da birçok filmi de ücretsiz olarak izlemek mümkün. Kimi film legal olmadan yüklenirken, özellikle Yeşilçam filmleri yapımcı firmalar tarafından yüklenmiştir. Örneğin; Arzu Film'in YouTube kanalına göz attığımız zaman sevdiğimiz birçok kült filmi restorasyonlu olarak bulabilmemiz mümkün oluyor.
  • 13. Disney+  Disney+ Dünyanın en büyük eğlence şirketi Disney; Star Wars, Marvel ve Pixar film serilerinin yanı sıra yaklaşık 400 çocuk filminin kütüphanesini içeren, öte yandan yeni film ve TV şovları ile dolu Disney+'ı (Plus) resmen hizmete sundu. Walt Disney şirketi, neredeyse asırlık bir eğlence devini online yayın sektöründe bir lider haline getirme çabasıyla, Disney+ platformunu yayına aldı. Disney+'ın aylık fiyatı 7 dolar 19 milyondan fazla Verizon müşterisi, Disney firmasıyla yaptığı anlaşma sayesinde hizmeti ilk yıl ücretsiz alabilecek. Bu arada, Disney Fan Club üyeleri, ayda 4 dolardan az bir ücretlendirmeyle üç yıllık bir abonelik için ön ödeme yaptılar. En büyük kozu Marvel ve NatGeo Disney, ürünü mümkün olduğu kadar çok insanın erişimine açmak istiyor. Müşteriler şifrelerini aile başına en fazla 10 cihazda saklayabilecek ve aynı anda dört film veya dizi izleyebilecek. Marvel ve yeni edinilen National Geographic kanalı da dahil olmak üzere şirketin ana markalarının adını taşıyan beş ana bölümden oluşuyor. Disney+'a Türkiye'den abone olmak mümkün olsa da platformda Türkçe içerik şimdilik bulunmuyor.
  • 14. Apple+ Apple+ Apple'ın çevrimiçi dizi ve film platformu "Apple TV+" resmi olarak kullanıma sunuldu. Aylık 4.99 dolar ücreti olan bu hizmet, Apple ürünü satın alan tüketicilere bir yıl boyunca ücretsiz olarak sunulacak. Tüketiciler, Apple TV+ hesaplarına iPhone, iPad, Mac, Apple TV ve uyumlu televizyon ya da TV kutuları üzerinden erişebilecekler. Platformun web sürümü ise Safari, Chrome ve Firefox tarayıcıları tarafından destekleniyor. Apple tarafından yapılan açıklamalara göre bu platformdaki içerikler, 40 dilde altyazı ve dublaj imkanı sunuyor. Apple, yeni hizmetinin 100'den fazla ülke ve bölgede aktif olarak kullanılabileceğini açıkladı.
  • 15. Facebook Watch Facebook Watch Sosyal medya terimini hayatımıza sokan Facebook, tıpkı Netflix gibi kendi orijinal film ve dizilerini sunmaya hazırlanıyor. Üstelik bu film ve dizileri izlemek tamamen ücretsiz olacak. Facebook’un kullanılabildiği her yerde izlenecek olan içerikler, kendilerine özel açılan sayfalardan ulaşılabilir olacaklar. Facebook’un gelir kaynağı ise her zaman olduğu gibi ürün yerleştirmeleri ve reklam videoları olacak. Firma, kendi üretimi dışındaki içerikleri platformda yayınlamayabilir. Bunlar yerine talk şovlar ve reality şovlara yer verilecek.
  • 16. amazon Prime amazon Prime Uzun bir süredir Fire TV cihazlarında ve internet üzerinde Prime ile zaten sektördeki büyük toplardan birisi olan Amazon, bu sefer gözünü eski içeriklere dikti. Firma, ünlü sinema rehber sitesi IMDb.com üzerinden Freedive adında bir servis sunuyor. Bu serviste klasik filmler, diziler ve şovlar ücretsiz olarak izleniyor, ancak şimdilik sadece ABD’de aktif. IMDb’nin hala Türkçe diline sahip olmadığını düşünürsek, Freedive platformunun ülkemizde bir hedefe sahip olmadığını da görebiliriz. Eğer Amazon Türkiye, Fire TV cihazlarını sunarsa Freedive'a da ücretsiz olarak sahip olabileceğiz.
  • 17. DC Entertainment DC Entertainment Çizgi roman dünyasının en köklü şirketlerinden olan DC, o çizgi romanları birer birer dizi ve filme dönüştürecek. ABD’de aylık 8 dolar ücretle yayın hayatına başlayacak platform, sadece ve sadece DC hikayelerini sevenleri hedefliyor. Platformda ayrıca çizgi romanların dijital versiyonları da bulunacak. Diğer hayranlarla içerikler hakkında sohbet etmek mümkün olacak. Hatta DC kahramanları için Vikipedi niteliğinde bir ansiklopedi de bulunacak.