UPLOAD

  3.8K

  Dünyanın En Popüler 10 Şehri

  Published: November 16, 2018

  Dünyanın en çok beğenilen 10 kenti.

  Comments

  Dünyanın En Popüler 10 Şehri

  • 1. Dünyanın En Popüler 10 Şehri Dünyanın En Popüler 10 Şehri
  • 2. Dünyanın En Popüler 10 Şehri Dünyanın En Popüler 10 Şehri New York, Tokyo, Hong Kong ve 7 kent daha... Dünyanın en çok beğenilen 10 kenti.
  • 3. 1- New York  1- New York New York Amerika Birleşik Devletlerinin en kalabalık şehri ve dünyanın en kalabalık metropolitan alanlarından biri... Kentin nüfusu yaklaşık 9 milyondur. New York, bir göçmen kentidir. Kentte yaklaşık 170 ayrı dil konuşulmaktadır ve her üç kişiden biri ABD dışında bir ülke doğumludur.
  • 4. 2- Londra  2- Londra İngiltere'nin en kalabalık kenti. Başkent ünvanına sahip Londra, Romalılar kadar uzanan zengin bir tarihi mimariye sahiptir. Londra yaklaşık 8 milyonu bulan nüfusu ile aynı zamanda AB'nin en kalabalık ikinci kenti ünvanına sahip. Yeşili bol olan bir şehirdir. Londra'da 143 adet kayıtlı park ve bahçe vardır. Thames Nehri şehri ikiye böler.
  • 5. 3- Paris 3- Paris Fransa'nın başkenti Eyfel Kulesi ile romantizm şehri olarak biliniyor. Kent Sen Nehri'nin üzerine, Paris Havzası'nın ortasına kurulmuştur. Tüm dünyada anıtları, sanatsal ve kültürel yaşamı ile bilinen Paris, aynı zamanda dünya tarihinde önemli bir şehir olmakla birlikte, başlıca ekonomik ve politik merkezler arasında yer almakta ve uluslararası taşımacılığın geçiş noktalarından birini oluşturmaktadır. Moda ve lüksün dünya başkenti olan Paris, "Işık Şehir" diye de anılmaktadır.
  • 6. 4- Abu Dabi 4- Abu Dabi Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkenti olan bu şehir 900 bin nüfusa sahip. Abu Dabi petrol gelirleri sayesinde günümüzde modern bir şehir haline gelmiştir. Abu Dhabi bir ada olmasına rağmen karaya 3 büyük köprüyle bağlanmıştır.
  • 7. 5- Sydney  5- Sydney Avustralya'nın başkenti olan Sydney zengin gece hayatı ile de tanınıyor. Sidney'de gece hayatı hiç bitmez. Ulaşım için gereken otobüs seferleri gece boyunca da devam ediyor. Sidney'de yaşam 1778 yılında bir sömürge kolonisi olarak başlamıştır ve şehir altmış yıl boyunca İngiliz toplumunun istenmeyen, suçlu kişilerini barındırdı. Bu kötü başlangıca rağmen Sidney şu anda dünyaca ünlü bir kültür ve sanat merkezi haline gelmeyi başarmıştır.
  • 8. 6- Zürih 6- Zürih İsviçre topraklarındaki Zürih, Avrupa'nın en zengin şehri. Merkez nüfusu 370 bin civarında. FIFA merkezine ev sahipliği yapan kent İsviçre'nin aynı zamanda para başkenti olarak nitelenir.
  • 9. 7- Tokyo 7- Tokyo Yüzölçümü 600 km² olup, 35 milyon nüfuslu megapol bir bölge olan Tokyo dünyanın en büyük kentidir. Aynı zamanda son yapılan araştırmalara göre yaşamın en pahalı olduğu kenttir. Şehrin merkezinde hendekler ve geniş bahçelerle çevrili İmparatorluk Sarayı yer alır. Sarayın doğusunda, Japon iş dünyasının merkezi olarak nitelendirilen Maranouçi semti bulunur; kuzeydoğusunda ise pekçok üniversitenin ve basımevinin bulunduğu Kanda semti uzanır.
  • 10. 8- Hong Kong 8- Hong Kong Çin'in güney kıyısında bulunan, 1 Temmuz 1997 tarihine kadar Britanya Krallığına bağlı sömürge ve adalar grubuyken, bu tarihten itibaren Çin Halk Cumhuriyeti'ne bağlı özel yönetim bölgesi olmuştur. Hong-Kong'un yayıldığı adalar grubu dağlıktır. Buralarda düzlüklere pek az rastlanır. Düzlükler denizin doldurulmasıyla elde edilmiştir. En yüksek yeri 551 m ile Victoria Zirvesidir. Hong-Kong'da tropikal muson iklimi hakimdir. Sıcaklık ortalaması yazın 28 °C, kışın ise 15 °C'dir.
  • 11. 9- Los Angeles 9- Los Angeles Dünya'nın ünlüleri ile meşhur şehri... Hollywood ve Beverley Hills evlerinin yanında sokakta dünya starlarını görme imkanı var.
  • 12. 10- Roma 10- Roma Romalılar ev sahipliği yapmasıyla ünlü. İtalya'nın başkenti ve merkezi. UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer almaktadır.
  • 13. Kaynakça Kaynakça http://www.internethaber.com/dunyanin-en-cok-sevilen-10-sehri- foto-galerisi-1198396.htm?page=10