UPLOAD

  4.3K

  Kozmetik Ve Makyajın Zararları

  Published: November 08, 2018

  Kozmetiğin Tarihçesi Makyajın Cilde Zararları

  Comments

  Kozmetik Ve Makyajın Zararları

  • 1. Kozmetik Ve Makyajın Zararları Kozmetik Ve Makyajın Zararları Kozmetiğin Tarihçesi Makyajın Cilde Zararları
  • 2. Kozmetiğin Tarihçesi Kozmetiğin Tarihçesi §Kelime anlamı olarak kozmetik; “güzellik ve bakım sağlamak amacıyla kullanılan ürünlerin tümü” olarak ifade edilebilir. Kozmetik ürünler genel olarak kadınlar tarafından kullanılsa da, son zamanlarda çıkan yeni ürünlerle erkekler de kendilerini kozmetik dünyasına ister istemez kaptırdı denilebilir.
  • 3. Kozmetiğin Tarihçesi Kozmetiğin Tarihçesi §Birçok kaynakta Eski Mısırlı kadınların, gözlerinin altını yeşile ve kirpiklerini ise siyaha boyadığı; kına kullandıkları ve kınayı da saç ve tırnak boyası olarak kullandıkları; hayvansal yağlardan elde edilen kremler kullandıkları belirtiliyor.
  • 4. Kozmetik Ürünler Doğaya ve Hayvanlara Zarar Veriyor Kozmetik Ürünler Doğaya ve Hayvanlara Zarar Veriyor §Düşük maliyetlerle daha yüksek karlar elde etmeyi amaçlayan kozmetik sektörü, üretimde kullandığı maddeleri de bu doğrultuda seçiyor. Genellikle düşük maliyetli oluşundan dolayı suda oldukça zor çözünen sülfatın tercih edildiği biliniyor. Atık sularla doğaya karışan sülfat, akarsuların ve denizlerin kirlenmesine neden oluyor ve doğaya zarar verirken dolayısıyla canlılara da zarar vermiş oluyor; ancak canlılara verdiği zarar bununla kalmıyor. Kozmetik ürünlerin ve makyaj ürünlerinin üretimi esnasında hayvanlar üzerinde test edilmesi, hayvan haklarının yok sayılarak deney amaçlı kullanılmalarına ve doğal yaşam ortamlarından koparılmasına, dolayısıyla hayvanların işkence görmelerine neden oluyor.
  • 5. Makyajın Zararları Makyajın Zararları §Makyaj yapmak neredeyse bütün kadınların vazgeçemediği bir şeydir. Kadınların güzelleşmek uğruna yaptıkları makyaj malzemelerinin bir çoğunun içinde kadınların sağlığını çok ciddi tehdit eden kimyasal maddeler bulunmaktadır. Kimyasal madde olmayan makyaj malzemeleri ise, uzun süre cilt üzerinde bırakıldığında çevrenin ve kirli havanın etkileri terleme yolu ile cildin alt tabakasına geçerek, sivilcelere, aknelere ve çok ciddi, cilt enfeksiyonlarına ve hatta cilt kanserine sebep olabiliyor.
  • 6. Makyajın Zararları Makyajın Zararları §Özellikle fondöten ve kapatıcılar, cildin hava ile irtibatını tamamen kestiği için, cildi havasız bırakıyor. Doğal ortamından uzaklaşan cilt, havasız kaldığı için, diğerlerine göre çok daha çabuk yaşlanıyor. Sizinde belki çevrenizde yaşayan insanlardan fark ettiğiniz gibi, uzun yıllar boyunca makyaj yapmış bir kadının, 15.20 yıl sonra cildi makyajsız yüzüne bakılmayacak bir hal alır.
  • 7. Makyajın Zararları Makyajın Zararları §Günümüzde çok ucuza en adi malzeme ile yapılmış belki binlerce çeşit kozmetik ürünleri satılmaktadır. Özellikle ergenlik dönemindeki, on dört on beş yaşındaki genç kızlar, belki paraları sadece ucuzlarına yettiği için, çoğu ruhsatsız olan ve merdiven altı üretilmiş, hiç bir sağlık denetiminden geçirilmemiş ürünleri kullanmaktalar. Ne yazık ki, bu genç kızlar, ergenlikten dolayı çıkan sivilceleri kapatmak için, fondöten, kapatıcı pudra gibi, en zararlı makyaj malzemelerini çok fazla kullanmaktadırlar. Bir çoğu, makyajın nasıl temizlendiğini bile bilmediği için, sabah kalkıp yüzlerini yıkayıncaya kadar, makyajları ciltlerinde kalmaktadır. Bu şekilde bilinçsizce yaptıkları makyajlar, 30 yaş gibi çok genç yaşlarda bile, 45 yaşındaki bir kadın görünümünde olmalarına sebep olacaktır. Anne ve Babaların çocuklarını bu konuda bilinçlendirmeleri çok önemlidir.
  • 8. Makyajın cilde verdiği zararları önlemek için yapılması gerekenler nelerdir? Makyajın cilde verdiği zararları önlemek için yapılması gerekenler nelerdir? §Cildinizin yapısı yirmili yaşlarda oturacağı için, yirmi yaşından önce kesinlikle makyaj yapmaya başlamayın. §Her zaman doğal kozmetik ürünlerini tercih edin. §Kullandığınız makyaj ürünlerinin kalitesinden hiç bir koşulda taviz vermeyin. §Eve döndükten sonra, cildinizdeki makyajı, makyaj temizleme sütü veya gül suyu ile mutlaka temizleyin.
  • 9. Makyajın cilde verdiği zararları önlemek için yapılması gerekenler nelerdir? Makyajın cilde verdiği zararları önlemek için yapılması gerekenler nelerdir? §Makyajı temizledikten sonra, cildinize vitamin içeren nemlendirici krem sürün. §Cildinizin durumuna göre 1 hafta ya da 10 günde bir, dinlendirici bakım maskesi uygulayın. §Makyajı temizledikten sonra cildinize, tıpkı annelerinizin uyguladığı gibi salatalık yapıştırarak da, cildinizin gün boyu kaybettiklerini geri verebilirsiniz. §Satın aldığınız kozmetik ürününün içeriğinde, adı duyulmuş bazı kanser yapıcı maddelerin olup olmadığını dikkatli bir şekilde kontrol edin.
  • 10. Makyaj Cildi Bozar Mı? Makyaj Cildi Bozar Mı? §Makyaj yapmak için doğru ve kaliteli malzeme kullanılmazsa, makyaj abartılırsa, makyajla birlikte cilt bakımı ihmal edilirse ve makyaj gece yatmadan temizlenmezse cildi bozarak ciltte erken dönemde kırışıklık, sarkma gibi problemlere yol açıp cildin bozulmasına neden olur. Makyajın yapılma aralığı, hangi yaşlarda makyaja başlandığı da çok önemlidir. Küçük yaşlardan itibaren her gün rutin olarak yapılıyorsa bundan vazgeçilip yaşın oturması beklenmeli ve gerek duydukça yapılmalıdır. Makyajın cilt üzerinde olumsuzluklarına izin vermeden kaliteli malzemeler kullanılıp, beraberinde cilt bakımı yapılırsa ve yapılan makyaj gece yatmadan temizlenirse cilt üzerindeki zararları minimuma indirilebilir.
  • 11. Küçük Yaşta Makyaj Yapmanın Zararları Nelerdir? Küçük Yaşta Makyaj Yapmanın Zararları Nelerdir? §Küçük yaştaki kızların makyaj yapması, onlarda hem fiziksel hem de psikolojik zararların görülmesine neden olur. Fiziksel olarak egzema, alerji gibi cilt hastalıklarına neden olur. Özellikle kozmetik ürünlerde bulunan BPA ve daha birçok madde kanserojen etkiler yaratır. Rujların içerisinde bulunan kurşun metabolizmayı ve sinir sistemini olumsuz bir şekilde etkiler. Psikolojik olarak ise küçük çocuklarda çabuk ergenliğe girme ve depresyon gibi belirtilerin görülmesinde etkili olabilir. Çocuğun kendini makyaj yaparak güzel gösterebileceğini düşünmesi ile ruhsal sorunlarda ortaya çıkabilir.
  • 12. Makyajın Cilde Zararları Makyajın Cilde Zararları §Fondöteni temizlemezseniz dış etkenlerden aldığınız kötü havayı, egzos dumanını, sigara dumanlarını, bakterileri yüzünüzde toplarsınız. Bu da cildinizin hava almamasına ve kirli kalmasına neden olur. bu nedenden dolayı mutlak suretle temizlenmeli ve ciltten tamamıyla arındırılmalıdır.
  • 13. Makyajın Cilde Zararları Makyajın Cilde Zararları §Makyaj bazını ciltte bırakmanız durumunda tıpkı fondötenden görülen etkiler görülmektedir. Tabii ki bu nasıl kullanmış olmanız ile alakalıdır. Az kullandıysanız akşam temizleme durumuna geçerseniz makyajın pek de zararlı olduğunu görmeyeceksiniz! §Rujla uyumak ve ciltte bırakmak oldukça zararlıdır. Dudak morarmaları, rengin solgunluğu, kuruluk ve çatlaklığın başlıca sebeplerinden bir tanesi rujla uyumaktır. Bunun önüne geçmek için mutlak suretle yatmadan önce rujunuzu temizlemelisiniz. §Maskara! En önemlisi de bu! Çünkü göz çevresinin tamamını ilgi alanına alan bir makyaj türüdür. Temizlenmemesi gibi durumlarda ise bazı zorluk ve sıkıntılar yaşama durumu söz konusudur. Bu sebepten dolayı mutlak suretle temizlenmesi ve ciltten arındırılması gerekmektedir. Kıl köklerini tıkar, gözün hava almasını engeller ve sonu enfeksiyona kadar gider!
  • 14. Hangi Ürünler ile Cildimi Makyajdan Arındırmalıyım? Hangi Ürünler ile Cildimi Makyajdan Arındırmalıyım? §Bunun için temel herhangi bir ürün önerimiz yok fakat doğru ve bilindik markaların sunduğu ürünler ile temizleme işlemini yaparsanız tüm sorunların önüne geçmiş olursunuz. Bu sebepten dolayı da makyajınızı mutlaka temizlemeli ve doğru ürünler kullanmalısınız. Jel ve doğal temizleyici ürünler çok sık olarak forumlar da konuşulan ürünlerdir. Bunları araştırdıktan sonra sizlere en yakın olan ürünü belirlemeli ve bu yönde bir temizlik işlemi içerisine girmelisiniz. Emin olun ki sizler doğru ürünü bulduktan sonra hiçbir sorun yaşamadan makyajınız ile alakalı sorunsallardan kurtulmuş olacak, bu sorunların tamamıyla önüne geçmiş olacaksınız.
  • 15. Kaynakça Kaynakça §http://www.ciltvemakyaj.com/makyajin-cilde-zararlari/ §https://www.bilgiustam.com/kozmetik-makyajin-zararlari/ §https://www.zararlar.com/makyajin-zararlari.html §https://www.sabah.com.tr/kadin/2015/10/20/kozmetik- urunlerinin-zararlari