UPLOAD

  5.4K

  Web Tasarım Nedir?

  Published: November 22, 2018

  Web Tasarım Aşamaları Nelerdir? Web Tasarım Yapım Adımları Gerekli Bileşenler Nelerdir?

  Comments

  Web Tasarım Nedir?

  • 1. Web Tasarım Nedir? Web Tasarım Nedir?
  • 2. Web Tasarım Nedir? Web Tasarım Nedir? Kişi yada kurumları tanıtmak amacı ile internet tarayıcılarının (browser) görüntüleyebileceği biçimde hazırlanmış özel tasarımlardır. Hazırlanan bu tasarımların, klasik grafik tasarım işinden farklı olarak tarayıcıların okuyabileceği HTML diline çevrilmesi gerekir. Bu işte uzman kişilere de web master veya web tasarımcısı denir.
  • 3. Web Tasarımın Önemi Web Tasarımın Önemi Web siteleri her zaman için kurumların ve kişilerin dijital kimliklerini tanımlamalarının birincil ve resmi bilgilendirme aracı olmuştur. İnternetin hızının da artması ile, yalnızca metin içerik değil zengin medya deneyimi (Rich Media Applications), videolar ve fotoğrafların tüketiciye ulaştırılması sağlanmıştır. Bu sayede bir çok kişi evinden dışarı çıkmadan, istediği zaman istediği gibi web sayfalarından alabilmektedir. Tüketici tarafındaki bu devrime ZMOT (Zero Moment of Truth) denilir. Bu nedenle kurumlar internette en iyi ve etkili biçimde olmak adına web tasarım yatırımlarını arttırmışlardır.
  • 4. Web Tasarım Aşamaları Nelerdir? Web Tasarım Aşamaları Nelerdir? Web tasarım sürecindeki ilk aşama analiz & projelendirmedir. Kurumsal bilgileriniz, ürün veya hizmetleriniz hakkında veriler kayıt edilir, bu veriler ışığında analiz yapılır, beğendiğiniz web siteleri incelenir ardından sektöre ve içeriğe yönelik tasarım uygulaması aşamasına geçiş yapılır. Tasarım müşteri onayından geçtikten itibaren sitenin kodlamasına geçilir. Projenin farklı ekran boyutlarında çalışması, hızlı olması , tüm tarayıcılarda çalışması sağlanır. Tasarım ve kodlama işlemi bittikten sonra bir demo hazırlanarak müşteriye sunulur. Müşteri sistemi inceleyip, uygulamanın hatasız çalıştığını onayladıktan sonra şirket tarafından destek sürecine geçilir.
  • 5. Web Tasarım (Web Sitesi) Nasıl Yapılır ? Web Tasarım (Web Sitesi) Nasıl Yapılır ? Web sitesi yapımı işi çok kısa sürede ve uygun maliyetlerle yapılabildiği gibi, uzun bir uğraşta yüksek maliyetlere de yapılabilir. Bu tamamen işletmenin bu işe verdiği değerle ilgilidir. Örneğin hazır temalar üzerinden bir web sitesi yapmayı kabul ediyorsanız, 100 USD altında bir tema ücreti ve bu temanın uygulanması ile sınırlı küçük bir bütçe ile web sitesi yapılabilir.
  • 6. Web Tasarım Yapım Adımları  Web Tasarım Yapım Adımları •Projelendirme (Brief, Rakip analizi, Kullanıcı Deneyimi Tasarımı Bilgi mimarisi tasarımı) •Grafik Tasarım •HTML / CSS Kodlama •CMS Entegrasyonu / Yazılım İşleri •Test
  • 7. Web Tasarım Yapım Adımları  Web Tasarım Yapım Adımları Web tasarım yapılırken öncelikle sitenin hangi amaca hizmet edeceğini öğrenmek, hedef kitlesini analiz etmek, kullanıcı kolaylığını en başta tutarak sitenin sağlamakta olduğu ürün veya hizmeti göz önüne almak önem taşır. Kullanıcıya göre tasarım stratejisi geliştirmek web tasarımcısı için oldukça önemlidir. Daha sonra gerekli bileşenlerin ihtiyaçlar doğrultusunda, tam anlamıyla profesyonel web tasarım oluşturulması amacıyla bir araya getirilmesi gerekir.
  • 8. Gerekli Bileşenler Nelerdir? Gerekli Bileşenler Nelerdir? Akış: Web sitesi tasarlarken sitenizin içeriğinin , ne hakkında olduğunun, kullanıcı tarafından bir kaç saniyede anlaşılması önemlidir. Daha sonra da sitenizde kendi belirtmek istediğiniz ve farkınızı öne çıkaracak detayları dikkat çekici bir şekilde fakat kullanıcıyı yormadan ortaya çıkarmak gereklidir. Daha sonrasında bu bilgilerin, kullanıcının takip edebileceği bir mantık düzeni içerisinde ilk sayfada linkler, başlıklar ve grafikler halinde kullanıcıya sunmak önemlidir.
  • 9. Slide6 Renkler: Renkler tasarımcı tarafından, sitenin içeriğine ve yılın trendlerine göre farklılıklar gösterebilmektedir. Bayanlara yönelik sitelerde daha çok açık pembe ve mor renkleri tercih edilirken, müzisyenlere yönelik sitelerde kahverengi ve siyah tonlarının ağırlıkta olduğu farkedilir. Renklere karar verilirken psikolojik olarak neyi yansıttığına iyi karar vermek gereklidir. Gerekli Bileşenler Nelerdir?
  • 10. Gerekli Bileşenler Nelerdir? Grafik Unsurları: Genellikle bir şematik görünüm, resim ya da video kelimelerin anlatabileceğini daha hızlı bir şekilde anlatabilmekte ve görselliğe katkı da bulunmaktadır. Bu sayede kullanıcı daha hızlı bir şekilde teşvik edilir ve mevcut içeriğe yönlendirilebilir. Tabi ki yazı fontları da bu görsellikte önemli bir paya sahiptir. Tasarıma ve dikkat çekilmesi gereken başlıklara göre yazı renkleri ve fontları kullanıcının içeriğe etkin bir şekilde erişimini sağlar. Gerekli Bileşenler Nelerdir?
  • 11. Gerekli Bileşenler Nelerdir? İçerik: İçeriğin her ne kadar SEO için önemli olduğunu ve tasarımda yerinin büyük olmadığını düşünenler olsa da iyi bir düzende yazılmış bir içerik tasarımla uyum gösterir. Ana başlıktan sonra yer alacak kısa bir açıklayıcı yazı ve alt başlık altında yazılan kısa paragraflar veya maddeler halinde yazılmış bir içerik kullanıcının okumasını kolaylaştıracak ve genel olarak farklı tasarımlara olanak sağlayacaktır. Gerekli Bileşenler Nelerdir?
  • 12. Gerekli Bileşenler Nelerdir? Pluginler: Pluginler bir site tasarımında hem arka hem de ön uç olarak bulunmaktadırlar. Sitenin içerik ve amacına bağlı olarak, görselliğe, SEO’ya ve performansa, hızlandırmayla, tablolarla, yeni grafik ve içerik yazılım bileşenleriyle farklı alanlarda etki edebilmektedir. Bu nedenle sitenin ihtiyacı olan yazılımlar iyi bir şekilde belirlenmelidir. Web sitesi kurma aşamasında ister HTML, ister WordPress ister Joomla olsun Pluginler farklı amaçlara hizmet ederek en temel ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır. Gerekli Bileşenler Nelerdir?
  • 13. Gerekli Bileşenler Nelerdir? Server: Server tasarım içerisinde direkt olarak rol oynamasa da performans konusunda oldukça önemlidir ki hizmetlerin hızlı bir şekilde iletimi açısından faydalıdır ve bu da tasarım unsurlarının ön plana çıkmasında kesinlikle fark yaratacaktır. Gerekli Bileşenler Nelerdir?
  • 14. Web Tasarımı Yaptırmanın Artıları ve Önemi Web Tasarımı Yaptırmanın Artıları ve Önemi Sanal dünyada yerini alamayanların sektörün gerisinde olduğu bu nedenle web sitelerinin öneminin arttığı ve giderek artmaya devam ettiği söylenmektedir ancak bir web sitesinin başarılı olabilmesi için tasarımının içeriğine ve sektörüne uygun olması gerekir. Başarılı bir web sitesinin artıları: Coğrafi uzaklığın bir önemi kalmayacak , ayrı kıtada olan müşteriniz ile size yakın olan müşterileriniz eşit seviyeye gelecektir. Yenilik ve gelişmelerinizi kolaylıkla bir çok kişiye bildirebilir ve kampanyalarınızı paylaşabilirsiniz. Web tasarımınız firmanıza olumlu bir etki sağlar. Firmanızın tanıtımı için yaptığınız gereksiz harcamalarınızdan kurtularak tanıtım masraflarınızı minimuma indirebilirsiniz.
  • 15. Web Tasarımı Yaptırmanın Artıları ve Önemi Web Tasarımı Yaptırmanın Artıları ve Önemi 7/24 açık olması sayesinde e-ticaret çözümlemesi olan ve satış yapılan siteler gece gündüz kazandırmaya devam edecektir. E-Ticaret ile satışlarınızı yükseltebilirsiniz. Satış ve pazarlama gelirleriniz artar. Web tasarımınız profesyonellik göstergesi olarak algılanır. Başarıya giden yolda anahtar olur.
  • 16. Kaynakça Kaynakça https://www.narbilisim.com/web-tasarimi-nedir https://www.seovyo.com/tr/web-tasarim-nedir-ve-nasil-yapilir/ https://www.digiayemedia.co.uk/2017/01/24/benefits-web-server/ http://anexbilisim.com/Blog/Web-Tasarim-Nedir/20 http://erzincanwebtasarim.com/profesyonel-web-tasarimi-nedir/ https://enesteknoplus.blogspot.com/2017/06/html-renk-kodlar-renk-kodlar.html https://www.mediaclick.com.tr/blog/web-tasarim-nedir